Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Jak w postępowaniu działowym sąd ustala udziały w majątku wspólnym i jak rozliczane są wydatki i nakłady małżonków?

  Sądowe ustalenie udziałów w majątku wspólnym Ogólna zasada, wyrażona w Kodeksie rodzinnym stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym (art. 43 § 1 kro). Od zasady tej możliwe są jednak odstępstwa. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. W praktyce najczęściej stosuje się jednak zasadę i określa udziały małżonków (byłych małżonków) w majątku wspólnym po połowie. Ustalenie (...)

Forum - zwrot nakładów na majątek wspólny

 • 24 Czerwca 2003

  CZY JEST TO MOŻLIWE....

  Zona tak umilała mi życie że dla świetego spokoju wyprowadziłem się. Teraz jestem w trakcie sprawy rozwodowej.Czy jest możliwe aby żona mogła wyeksmitowac mnie z naszego wspólnego mieszkania (spółdzielczego)? Wkład spółdzielczy zaoszczędziłem i wniosłem ja natomiast mieszkanie jest na (...)

 • 14 Marca 2012

  Rozwód - podział majątku

  Witam, prawdopodobnie w najbliższym czasie maż wniesie sprawe o rozwód bez orzekania o winie. Jaki bedzie podział majątku a konkretnie mieszkania, które kupiliśmy rok temu jako współwłasność małżeńska ? Dodam, iż wcześniej mieszkalismy w mieszkaniu jego rodziców, które wykupilismy za własne (...)

 • 31 Stycznia 2002

  Dlaczego tatusiowie nie płacą alimentów

  bardzo duzo, a nie jak okreslasz "wystepuje dosc rzadko". Cos o tym wiem pracuje w sądzie i widze to na codzien muza To co ty napisales jest nie tyle co smutne ale nad wyraz GLUPIE. Nie wiesz jak czuja dzieci. Jestem psychologiem i mam z nimi kontakt na codzien. I po kazdej wizycie wielokrotnie (...)

 • 11 Lipca 2002

  Odpowiedzialność za długi współmałżonka

  Mój mąż bez mojej wiedzy narobił olbrzymich długów w trakcie trwania naszego małżeństwa. Kiedy jego sprawki wyszły na jaw, podpisaliśmy intercyzę. Próbowałam dowiedzieć się jaka jest moja sytuacja, zarówno w tej chwili (trwające małżeństwo + intercyza już po zawarciu zobowiązań) (...)

 • 30 Marca 2011

  Jak rozliczyć się po rozwodzie ??

  Rozliczenie takich wydatków następuje zwykle w sytuacji, kiedy dochodzi do podziału majątku wspólnego małżonków przed sądem. Pod pojęciem nakładów należy rozumieć koszty poniesione na zachowanie, eksploatację lub ulepszenie rzeczy, natomiast wydatki to koszty nabycia jakiegoś przedmiotu (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.