Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Alimenty na dziecko - od a do z

Kiedy rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dzieci? Rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (artykuł 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Przesłanką obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka jest niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Obowiązek ten powstaje z chwilą urodzenia się dziecka i wygasa, gdy dziecko się usamodzielni. Uzyskanie pełnoletniości nie kończy tego obowiązku w sytuacji, gdy dziecko się uczy lub nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten nie wygaśnie nigdy, gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie wskutek choroby czy kalectwa. Obowiązek alimentacyjny (...)

Forum - zwolnienie z alimentów

 • 26 Sierpnia 2009

  Zwolnienie z alimentów a nowelizacja ustawy z 13 czerwca 2009

  Proszę o pomoc! Moja córka, na którą płacę alimenty, skończyła licencjat z rocznym opóźnieniem (wcześniej nie zdała roku i zmieniła kierunek). Przed sobą ma dwuletnie studia magisterskie, które będzie robic zaocznie (zbyt słabe wyniki spowodowały, że nie dostała się na studia dzienne). (...)

 • 12 Października 2011

  Zwolnienie z alimentów

  Czy jest taki przepis, że jeżeli mężczyzna ma ponad sześcioro dzieci i praktycznie każde z inna kobieta to może on być zwolniony z alimentów gdyż możliwości finansowe nie pozwalają na to?

 • 5 Września 2009

  zwolnienie z alimentów

  jestem na rencie którą w połowie zabiera mi komornik moja ex pracuje i dobrze jej sie wiedzie,czy moge złozyć wniosek o całkowite zawieszenie alimentów?skoro niestać mnie na utrzymanie samego siebie za kwote 250 zł.miesięcznie tym bardziej że mój stan zdrowia ciagle sie pogarsza.może ktos z (...)

 • 29 Lipca 2009

  Mąż chce zwolnienia z alimentów a pracuje na czarno za granicą

  Mój były mąż właśnie składa wniosek do sądu o zwolnienie z alimentów. W Polsce jest bezrobotny a od kilku lat pracuje za granicą na czarno. Osiąga dochody około 5 tysięcy miesięcznie. Do tej pory płacił 300 zł. Dziecko jest chore na astmę. Całe koszty leczenia ponoszę ja. (...)

 • 2 Maja 2012

  Alimenty 2012.

  mam takie pytanie, jezeli matka z dziecmi ktore dostaja odemnie alimenty wychodzi za mac ponownie, to czy moj obowiazek swiadczen aliemntacyjnych sie konczy w takim momencie? skoro ten facet jest w stanie ich utrzymac to w takim wypadku moje płacenie jest bezcelowe. rozumiem ze moge z dniem ich (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.