Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Zasady zmiany imienia bądź nazwiska w Aktach Stanu Cywilnego

Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może być po prostu śmieszne lub wręcz obraźliwe. W takiej sytuacji można skorzystać z przysługującego prawa do wniesienia wniosku o zmianę nazwiska (bądź imienia).Kto może wystąpić z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska?Możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska ma:osoba, która ma obywatelstwo polskie, osoba, która nie ma obywatelstwa żadnego z państw (tzw. bezpaństwowiec), pod warunkiem, że ma miejsce pobytu stałego w Polsce,cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcyWniosek o zmianę imienia lub nazwiska zostanie uwzględniony o ile wnioskodawca uzasadni go ważnymi względami. (...)

Forum - zmiana nazwiska po rozwodzie uzasadnienie

 • 22 Maja 2001

  Alimenty dla byłego współmałżonka

  Jestem po rozwodzie. Mój mąż został uznany winnym rozpadowi małżeństwa. Moja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Chciałabym wystąpić o alimenty na swoją rzecz. Mam jednak wątpliwości czy mam szanse je otrzymać. Nie wiem czy "winny rozpadowi" jest tożsame z "wyłącznie (...)

 • 26 Lipca 2004

  Zmiana imienia

  Będe wdzięczna za informacje do kogo powinnan się zgłosic w sprawie zmiany swojego imienia. Czy to zakres prawa cywilnego? Czyli do prawnika zajmującego się pr. cywilnym? Chciałabym się dowiedziec się od takiego specjalisty jakie są szanse na zmiane i co zrobić. Dzięki i czekam na info. (kaśka) Ja (...)

 • 14 Grudnia 2009

  Zmiana nazwiska na nazwisko obcobrzmiące

  Witam, Mam 17 lat i bardzo zależy mi na zmianie nazwiska. Swoja przyszłość wiążę z Anglią - chcę wyjechać na studia do Anglii i tam pracować, nazwisko chcę zmienić, więc na obco-brzmiące, jednak czytałam na pewnej stronie iż: "nie zezwala się na zmianę nazwiska gdy osoba wystąpi (...)

 • 24 Września 2008

  alimenty na byłą żonę

  Witam, mój chłopak od kilku lat płaci alimenty na byłą żonę i dziecko, nie uchyla się i płaci w terminie. Rozwód został orzeczony bez winy kilka lat temu. Od miesiąca jesteśmy małżeństwem. Czy w tej sytuacji małżonek jest zobowiązany do utrzymywania żony, która nigdy nie pracowała, jest zdrowa, (...)

 • 13 Sierpnia 2005

  zmiana na nazwisko matki

  Mam problem bo juz od dłuższego czasu staram sie o zmianę nazwiska na nazwisko panieńskie mojej mamy. Mam dosyć dobre uzasadnienie ale chyba nie dość dobre bo jeszcze nie mogę tego załatwić. Proszę pomuszcie co mam napisać w uzasadnieniu by wreszcie uznali moją prośbę. czesc :) mozesz (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.