Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

    Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli". Treść art. 206 k.c. wskazuje więc, iż każdy ze współwłaścicieli może jednocześnie całą rzecz posiadać, a także z całej rzeczy korzystać. Takie sformułowanie może wydawać się na pierwszy rzut oka wewnętrznie sprzeczne, ale przecież wspólne korzystanie czy posiadanie rzeczy nie musi oznaczać pozbawienia tych praw innych osób. (...)

Forum - współwłasność drogi wewnętrznej

 • 14 Listopada 2012

  Samowola budowlana

  Witam moje pytanie odnośnie wybudowania części drogi przez zarządcę nieruchomości czyli spóldzielnie mieszkaniową bez wymaganego pozwolenia jak i też zgłoszenia oraz projektu.Zarządca od kilku lat stara się o wydanie pozwolenia budowlanego na wybudowanie drogi wewnętrznej i nie (...)

 • 13 Listopada 2011

  SN postanowienie

  Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści tego postanowienia ? Przekopałem net i nic! B proszę o pomoc Pozdrawiam Skutki zaskarżenia postanowienia o zniesieniu współwłasności przez jednego (...)

 • 12 Maja 2011

  Służebność drogowa

  Witam. Takie oto pytanie: Przez działkę, będącą własnością gminy (w tej chwili) ale prawdopodobnie w przyszłości wykupioną przez prywatnego właściciela (na 100%) Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu przewiduje drogę komunikacji wewnątrz kwartału do działki sąsiedniej (konkretnie do zaplecza (...)

 • 20 Listopada 2012

  prawo budowlane - wysokość muru - 2012/2013

  Pozdrawiam. Proszę mi napisać tutaj, czy mogę mur od strony nie drogi takiej miejskiej tylko drogi wewnętrznej oraz od działki graniczącej z sąsiadem wybudować powyżej 2,2 metra? Mur do 2,20 metra tylko od strony drogi, tutaj może pan dać wyższy. Byle stabilny żeby nie (...)

 • 23 Października 2006

  Ile kosztuje służebność na drodze

  Witam, Proszę o pomoc. Mam działkę budowlna która nie ma dojazdu na wspólwłasność. Chcę rozdzielić współwłasność i potrzbuję służebności na drodze, drodze- która ma właściciela. Właściciel drogi chce udostępnić mi służebność odpłatnie. Mam pytanie. czy są jakieś ustalone (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.