Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Zasady zmiany imienia bądź nazwiska w Aktach Stanu Cywilnego

Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może być po prostu śmieszne lub wręcz obraźliwe. W takiej sytuacji można skorzystać z przysługującego prawa do wniesienia wniosku o zmianę nazwiska (bądź imienia).Kto może wystąpić z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska?Możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska ma:osoba, która ma obywatelstwo polskie, osoba, która nie ma obywatelstwa żadnego z państw (tzw. bezpaństwowiec), pod warunkiem, że ma miejsce pobytu stałego w Polsce,cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcyWniosek o zmianę imienia lub nazwiska zostanie uwzględniony o ile wnioskodawca uzasadni go ważnymi względami. (...)

Forum - uzasadnienie zmiany nazwiska po rozwodzie

 • 19 Lutego 2002

  Chcę się rozwieść

  Jestem z mężem 5 lat po ślubie,mamy dwoje dzieci.Chce się z nim rozwieść. Mieszkamy razem, jednak od 2 lat nic nas nie łączy poza wspólną opieką nad dziećmi i rachunkami. Ponieważ to małżeństwo nie funkcjonuje prawidłowo,poprosiłam męża o rozwód bez orzekania o winie. Mąż jednak złośliwie (...)

 • 22 Maja 2001

  Alimenty dla byłego współmałżonka

  Jestem po rozwodzie. Mój mąż został uznany winnym rozpadowi małżeństwa. Moja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Chciałabym wystąpić o alimenty na swoją rzecz. Mam jednak wątpliwości czy mam szanse je otrzymać. Nie wiem czy "winny rozpadowi" jest tożsame z "wyłącznie (...)

 • 26 Lipca 2004

  Zmiana imienia

  Będe wdzięczna za informacje do kogo powinnan się zgłosic w sprawie zmiany swojego imienia. Czy to zakres prawa cywilnego? Czyli do prawnika zajmującego się pr. cywilnym? Chciałabym się dowiedziec się od takiego specjalisty jakie są szanse na zmiane i co zrobić. Dzięki i czekam na info. (kaśka) (...)

 • 10 Kwietnia 2001

  Prawo rodzicielskie

  PO ROZWODZIE (JESTESMY TRZY LATA PO ROZWODZIE).A TERAZ RAZ NA ROK ZADZWONI, ZE MOZE ZABRALBY DZIECI DO SWOJEJ MATKI(A TAM PIJE PIWKA Z RODZINKA I PRAWIE ZERO ZAINTERESOWANIA DZIECMI. A MAMY TROJE DZIECI W WIEKU SYN-17, CORKA-15, SYNEK-7)DZIECI NIE ZAWSZE CHCA Z OJCEM JECHAC, PO (...)

 • 30 Marca 2006

  Potrzebuje rady! jak zmienić nazwisko??

  Witam:) Mam problem ponieważ mam 17lat i bardzo chce zmienić nazwisko! ale nie bardzo wiem jak sie za to wszystko zabrać. Czy nowe nazwisko musi sie zaczynać na pierwsza litere starego? I ile takie cos kosztuje? No i gdzie mam sie z tym najpierw zgłosic że by sie czegoś więcej dowiedzieć? Argumenty na (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.