Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Samorząd terytorialny - co to jest i po co jest?

Czym jest samorząd terytorialny?Pojęcie samorządu terytorialnego może być definiowane w różny sposób. Według klasycznego ujęcia T. Bigo samorząd jest decentralizacją administracji publicznej, której samodzielnymi podmiotami są korporacje powołane do tego przez ustawy. Zatem samorząd jest jednym z typów decentralizacji administracji. Przedmiot samorządowej administracji nie różni się od przedmiotu administracji rządowej. Samorząd jest tylko odmienną formą organizacyjną administracji państwowej. Jednak podmiotem administracji samorządowej jest nie państwo, lecz odrębne podmioty, odrębne osoby prawne. Jednostki samorządowe jako osoby prawne posiadają i obowiązki i prawa (publiczne), zapewniające im stanowisko równorzędne z władzami rządowymi, tj. władztwo administracyjne. Samorząd terytorialny jest formą organizacji (...)

Forum - ustawa zasiłkowa tekst jednolity

 • 29 Lipca 2006

  Palenie śmieci na własnej posesji?

  Czy ktoś się może orientuje, czy wolno mi palić śmieci na własnej posesji i jakie są związane z tym oraniczenia? Na pewno nie wolno palić Ci nawet ogniska. Więc o śmieciach nawet nie marz. Faktem jest, że trudno udowodnić co się pali i złapać straży miejskiej, policji czy inspekcji środowiska (...)

 • 14 Stycznia 2011

  ustawa vat 2011 tekst jednolity

  Witam W tym roku zostały zmienione stawki VAT dlatego bardzo prosze o pomoc gdzie moge odszuakać ustawę jej treść jesli chodzi o podatek VAT?Będę bardzo wdzieczny

 • 24 Maja 2006

  prawo budowlane- uprawnienia budowlane

  Czy praktyka odbyta w czasie studiów inżynierskich(4 rok) i po ich skończeniu ale jeszcze przed studiami magisterskimi, będzie mnie upoważniała do ubiegania się o uprawnienia budowlane w zakresie nieograniczonym? tyle mowia ustawy: USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. (tekst pierwotny: (...)

 • 10 Listopada 2004

  Czy ktoś odpowie na pytanie o czynsz?

  Mam mieszkanie własnościowe w spółdzielni, założona jest księga wieczysta, opłacam grunt (mieszkanie jest wyodrębnione). Pomimo tego spółdzielnia co miesiąc pobiera opłatę jako czynsz (poza tym oczywiścię z czym się w pełni zgadzam: fundusz remontowy, jakaś opłata na administarcję, za domofon, (...)

 • 7 Lutego 2011

  USTAWA O VAT NA 2011 - TEKST JEDNOLITY !!

  Ustawa o VAT na 2011 rok - TEKST JEDNOLITY !! do pobrania w pdf na: http://www.sendspace.com/file/xr7nx6

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.