Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Oskarżenie prywatne

  Kto i w jakich okolicznościach może wnieść oskarżenie prywatne? Zasadą jest, że oskarżycielem przed sądem jest prokurator. Jednak nie we wszystkich sprawach ma on obowiązek wnoszenia aktu oskarżenia. Wyjątek ten stanowią właśnie sprawy ścigane z oskarżenia prywatnego. Są to przestępstwa mniejszej wagi i dotykają wyłącznie dóbr pokrzywdzonego, nie zagrażając całemu społeczeństwu. Dlatego jeśli np. sąsiadka obrzuciła cię wyzwiskami za to, że zbyt głośno puszczasz muzykę, to aby wszcząć postępowanie, nie wystarczy tylko zawiadomić Policji o tym fakcie. Żeby sprawa trafiła do sądu należy złożyć na Policji wniosek o ukaranie tej osoby lub wystąpić bezpośrednio do sądu z aktem oskarżenia. Nie można także liczyć na przejęcie oskarżenia przez prokuratora (chociaż ma on takie prawo), bowiem jego udział (...)

Forum - uproszczony akt oskarżenia

 • 5 Grudnia 2009

  Jak spowodować zmianę treści postanowienia prokuratora

  Prokurator umorzył postępowanie z uwagi na śmierć sprawcy wypadku, w którym zginęły dwie osoby: kierowca i pasażer. Zgodnie z pouczeniem złożono zażalenie do sądu ze wskazaniem na nieprawidłowe wskazanie sprawcy wypadku, gdyż nie wynika to wprost ani z relacji świadków, ani z obrażeń ciał, nie (...)

 • 12 Października 2005

  sędzia czy prokurator

  Rozpoczął się proces sądowy, w którym jestem oskarżonym. Akt oskarżenia wniósł prokurator, a pokrzywdzony ustanowił się oskarżycielem posiłkowym. PYTANIE. 1. Kto na rozprawie powinien odczytać treść aktu oskarzenia i postawić mi zarzut? 2. Sprawa rozpoczęła się przed Sądem Rejonowym. (...)

 • 26 Lipca 2004

  proces prywatno-skargowy o znieważenie

  Bardzo proszę o informację jak napisać taki pozew o zniesławienie. Jako dowód mam obraźliwy list i nagranie na dyktafonie...czy to wystarczy? Z góry dziękuję za pomoc (Nenetka) mam podobną sytuację mam kilka żródeł na ten temat, jeszcze nie napisałem pisma w tym temacie ale jak chcesz to napisz (...)

 • 31 Sierpnia 2004

  Publiczne znieważanie....

  Jestem z mężczyzną, który jest po rozwodzie.Nie byłam przyczyną rozpadu małżeństwa. Byłą żonę mojego pana znałam z widzenia nic poza tym. Nie zrobiłam jej nic złego. Nigdy nie rozmawiałam z nią .Od dłuższego czasu jednak była zona wyzywa mnie publicznie przed blokiem w którym ona mieszka.Opowiada (...)

 • 11 Stycznia 2006

  Alimenty od ojca przebywającego w zakładzie karnym

  W lipcu złożyłam pozew o alimenty.Dopiero wczoraj (10 styczeń) sąd zasądził alimenty na rzecz dziecka (po 6 miesięcach!). Ojciec dziecka od sierpnia 2005 roku przebywa w zakładzie karnym zamkniętym (bez mozliwości podjęcia pracy) i będzie tam przebywał do grudnia 2006. Dzisiaj idę do komornika o (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.