Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Co to jest gminne prawo pierwokupu?

  Dzięki wolności gospodarczej, w obrocie prawnym istnieje swoboda przy wyborze kontrahenta. Oznacza to, że przykładowo zbywca może wybrać spośród wielu oferentów tego, kto najbardziej mu odpowiada, kierując się określonymi przez siebie, nawet nieuzasadnionymi względami. Swoboda wyboru doznaje jednak w pewnych szczególnych sytuacjach ograniczeń. Przykładem może być prawo pierwokupu, oznaczające, iż przy zbywaniu określonej rzeczy, pewien podmiot jest uprzywilejowany w ten sposób, iż sprzedający może zbyć określoną rzecz osobie trzeciej tylko wówczas, gdy uprawniony z prawa pierwokupu nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia. W przypadku obrotu nieruchomościami, szczególne prawo pierwokupu przysługuje gminie, na terenie której nieruchomość ta jest położona. Prawo (...)

Forum - umowne prawo pierwokupu

 • 21 Maja 2008

  niesolidny współwłaściciel

  Witam, Jestem właścicielem 1/2 mieszkania. Pozostałe 1/2 jest własnością 2 osoby która nabyła ją poprzez spadek. Mieszkanie jest w połowie zadłużone tj. współwłaściciel od kilku lat nie płaci. Jestem zainteresowany zakupem jego udziałów w mieszkaniu na co on niestety nie chce się zgodzić. (...)

 • 9 Października 2003

  Akt Notarialny warunkowy

  Czy akt notarialny sporzadzony pod warunkiem, ze Skarb Panstwa nie skorzysta z prawa pierwokupu - ust z dn14.07.1961- r. jest wazny. Jakie formalnosci trzeba spelnic w odniesieniu do tego warunku i czy osoba ktora dokonala zakupu, i nie dopelnila tych warunkow, moze starac sie o zasiedzenie tej nieruchomosci. (Anka) (...)

 • 18 Października 2012

  Obowiązki komornika względem Sądu, wierzyciela

  Nie wiem czy właściwie zadaje pytanie. Jakie obowiazki ma komornik wzgledem Sądu i wierzycieli sporządzając plan podziału? Jest wielu wierzycieli hipotecznych. Ja jestem jednym z nich. Po zlicytowaniu mieszkania dłużnika. Komornik wysłał wierzycielom informacje o uzyskanej kwocie z licytacji. Wierzyciele (...)

 • 23 Listopada 2005

  zakup ziemi

  witam chcielibyśmy kupić ziemie, mamy takową na oku ale jest jeden problem. żeby kupić grunt o takim areale (6 ha) musimy, wg noweej ustawy spełniać pewne warunki tzn 1 wykształcenie rolnicze, 2 zaswiadczenie od wójta o prowadzeniu gospodarstwa, 3 zaświadczenie ze prowadzimy działalnośćć rolniczą (...)

 • 1 Sierpnia 2011

  prawo pierwokupu

  Witam, mam takie pytanie, przyjaciel, mieszkaniec miasta chciał kupic ziemię na działalność rolniczą. Jaki jest sposób na zakup takiej ziemi? Grunt rolny można nabyc od rolnika albo od Agencji Nieruchomości Rolnych. zbigniewa W przypadku zakupu ziemi rolnej od rolnika, prawo pierwokupu (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.