Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną

Jak kodeks pracy charakteryzuje stosunek pracy? W art. 22 Kodeksu pracy w § 1 stwierdzono, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Do wymienionego artykułu 22 dodany jest także § 1[2], który stanowi, że nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w cytowanym wcześniej § 1. Oznacza to, że pracodawca nie może zatrudnić pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenia, umową o dzieło), jeżeli treść takiej umowy będzie zbieżna z warunkami wykonywania pracy określonymi w kodeksie pracy. Ustawodawca poprzez wprowadzenie tego przepisu (...)

Forum - umowa cywilnoprawna a umowa o prace

 • 26 Października 2006

  URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  25.04.09 . Nowego wniosku nie chcę jej podpisać z datą 26.04.09. Umowę żona ma na czas nieokreślony .Nieoficjalnie dowiedziałem się że firmę chce ogłosić upadłość od 01.05.09 .Proszę o poradę co mamy zrobić ,by żona miała ten urlop /mamy dwoje dzieci / . taya prawo-pracy.net WITAM.MAM (...)

 • 2 Października 2006

  ciąża a wygaśnięcie umowy

  jestem nauczycielką, 31 sierpnia tego roku w związku z nieuzupełnieniem kwalifikacji wygasła mi umowa, zawarta w 1997 roku na czas nieokreślony, w sierpniu poinformowałam pracodawcę, że jestem w 16 tyg. ciąży i dostarczyłam zwolnienie,ale dyrektor szkoły nie przywrócił mnie na stanowisko, (...)

 • 13 Stycznia 2003

  Art.23 1 & 3 k.p zmiana pracodawcy.

  Dziś dostałem od pracodawcy zawiadomienie, że zgodnie z art.23 1 & 3 k.p z dniem 19.01.2003 część zakładu pracy w którym pracuję przechodzi na inny podmiot gospodarczy. Takich spółek wydzielonych jest trzy. Pracownicy w tych spółkach nie otrzymują wynagrodzenia za pracę.Pracodawca celową tworzy (...)

 • 21 Czerwca 2005

  dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede mogla chyba wykorzystac jeszcze 21 dni urlopu po skonczonym zwolnieniu ale czy potem pracodawca musi wyslac mnie na urlop bezplatny? Zwolnic mnie (...)

 • 9 Czerwca 2005

  Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  Mam problem. Zatrudniłem pracownika do pracy ale nie podpisałem umowy o dzieło bo nie byłem pewny ile u mnie popracuje był tylko pomocnikiem po 2 miesiącach pracy w których przepracował 34 dni wypłaciłem mu 1600 zł brutto a 1300 zł netto i po wypłacie nie pojawił się już w pracy i tym (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.