Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku? (Postępowanie sądu w przypadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)

Jak wszczyna się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i kto może je zainicjować?Postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców sąd wydaje tylko na wniosek. Właściwy będzie zatem tryb postępowania nieprocesowego. Wniosek może zgłosić każda osoba, która ma w tym interes prawny. Do kręgu tych osób będą w pierwszej kolejności należeli spadkobiercy (zarówno testamentowi jak i ustawowi). Ponadto interes prawny mają wierzyciele spadkodawcy, uprawnieni do zachowku, zapisobiorcy, a także wierzyciele spadkobiercy. Do kręgu zainteresowanych mogą także należeć osoby, które wprawdzie nie są spadkobiercami, ale np. chcą w ten sposób wykazać, że nie ponoszą odpowiedzialności za długi spadkowe. Osobą uprawnioną do złożenia wniosku może być także wykonawca testamentu, na którym (...)

Forum - testament a spadkobiercy ustawowi

  • 15 Maja 2004

    Testament a spadkobiercy ustawowi

    Jest testament spisany notarialnie przez osobę już zmarłą w którym jest zapis " na wypadek śmierci powołuje jako jedynego i wyłącznego " . I nie chodzi tu bynajmniej o moją osobę - niestety ;( czy mam mozliwość również dochodzenia swoich praw / nalezności z tytułu tak niekorzystnego (...)

  • 3 Września 2009

    Darowizna domu

    Witam! Mój tato dostał w darowiźnie od swojej matki stary dom.Rozbudował go i teraz chce zrobić darowiznę na mnie. Czy w razie jego śmierci moja matka i brat będą mieli prawo żądać ode mnie jakiejś spłaty? Z góry dziękuję za odpowiedź. Generalnie darowizny wchodzą do masy spadkowej. Podałaś (...)

  • 11 Kwietnia 2006

    Darowizna mieszkania

    Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj brat zmarł poł roku temu.Zostawił dwoje dzieci.A oto moje pytanie. Czy po smierci mojej may dzieci mojego brata beda mogły upomniec sie o zachowek? Jesli (...)

  • 13 Lutego 2007

    spadek po kimś z dalszej rodziny?

    Witam! Brat mojej babci ze strony ojca, zapisał mi w testamencie u notariusza, mieszkanie w spadku.Jest tam też zapis, iż tylko ja jestem spadkobiercą. Telefonicznie w sądzie dowiedziałem się ,iż muszę "rozrysować sobie drzewo genealogiczne" i powiadomić wszystkich "zainteresowanych". (...)

  • 7 Lutego 2008

    Ostatnia wola Zmarłego a testament - pytanie o interpretację prawa

    Witam Bardzo proszę specjalistów o pomoc. Sprawa dotyczy ew. uznania spadkobiercy za niegodnego. Zgodnie z art. 928 &1 ptk 2 i 3 KC można o to wnosić jeśli spadkobiorca dopuścił sie w sposób bezprawny od wymuszenia innego podziału majątku Spadkodawcy niż ten jaki miał zamiar uczynić, bądż (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.