Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

 Jakich samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dotyczą nowe przepisy?Od 31 maja 2006 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się jednak przepisy dotychczasowe. Wykształcenie, uzyskane przed dniem 31 maja 2006 r., którego kierunek lub zawód techniczny był określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu przez izbę architektów czy izbę inżynierów budownictwa, na podstawie programu kształcenia, jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności.Zgodnie z Prawem budowlanym, za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie (...)

Forum - staw prawo budowlane

 • 31 Lipca 2005

  Staw do 20 m2 na pograniczu 2 działek (2 właścicieli)

  Zamierzamy wybudować staw na pograniczu 2 działek. Wiosną jest wielkie rozlewisko. Melioracja wykonana w latach 80 nie spełnia swoich funkcji. Czy taka budowa wymaga zawiadomienia lub pozwolenia? Czy reguluje to prawo budowlane czy prawo wodne? Zapomniałem dodać, że obie strony (...)

 • 24 Sierpnia 2002

  Iterpretacja prawa budowlanego

  Prawo budowlane mówi że "od drzwi windy do przeszkody ma być pozostawiona odległość 160cm". Jaka jest definicja przeszkody, urzędnicy nadzoru budowlanego stosują dowolną interpretację. Jakie są podstawy prawne? Czy na postawienie lekkiej ścianki działowej (płyta gipsowa na (...)

 • 28 Stycznia 2002

  Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba pozwolenia, wynika to z artykułu 29 pkt.1 ust. 1 lit. a. "Prawa Budowlanego" Ale z doświadczenia wiem że urzędy różnie interpretują prawo budowlane (...)

 • 25 Marca 2011

  nieogrodzony staw sąsiada

  Witam serdecznie, Mój sąsiad ma nieogrodzony staw koło domu. Ja natomiast nie mam jeszcze ogrodzenia, ale mam małe dzieci, które jak tylko widzą słoneczką biegną na dwór. Boimy się z żoną, aby nie wpadły do tego stawu. Sąsiad niestety nie respektuje naszej prośby o ogrodzenie tej sadzawki. (...)

 • 14 Listopada 2012

  Samowola budowlana

  Witam moje pytanie odnośnie wybudowania części drogi przez zarządcę nieruchomości czyli spóldzielnie mieszkaniową bez wymaganego pozwolenia jak i też zgłoszenia oraz projektu.Zarządca od kilku lat stara się o wydanie pozwolenia budowlanego na wybudowanie drogi wewnętrznej i nie może go uzyskać gdyż (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.