Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Akta stanu cywilnego - czyli jak rejestruje się urodzenia, małżeństwa i zgony?

  Czym są akta stanu cywilnego? Akt stanu cywilnego jest to pojedynczy wpis w księdze stanu cywilnego, który rejestruje stan cywilny osoby poprzez urzędowe odnotowanie określonych zdarzeń. Akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych, ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. W prawie polskim istnieją trzy rodzaje aktów stanu cywilnego: akt urodzenia; akt małżeństwa akt zgonu. Kto prowadzi księgi stanu cywilnego? Księgi stanu cywilnego, do których wpisuje się akta stanu cywilnego, prowadzi się w urzędach stanu cywilnego. Urzędy stanu cywilnego wchodzą w skład urzędu gminy. Czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego (usc) lub jego zastępca. Kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wójt lub (...)

Forum - sprostowanie aktu zgonu

 • 14 Września 2007

  Otwarcie testamentu

  Witam, W najbliższych dniach będę otwierał testament w Sądzie Rejonowym. Mam pytanie dotyczące załączników: 1. Czy musi być oryginalny testament notarialny spadkodawcy czy wystarczy jego odpis, który posiadam w domu? 2. Czy musi być oryginał aktu zgonu spadkodawcy czy odpis ? 3. Jak (...)

 • 8 Lipca 2011

  czy firma windykacyjna może ściągać dług po latach

  PROSZĘ O POMOC. DWA DNI TEMU DZWONI DO MNIE FIRMA WINDYKACYJNA I MÓWI ZE DZWONI W SPRAWIE NIEUREGULOWANYCH DŁUGÓW MOJEJ MAMY I JAK SIĘ MA Z NIĄ SKONTAKTOWAĆ. JA POWIEDZIAŁAM ŻE MAMA NIE ŻYJE OD OŚMIU LAT I ŻE MAMA NIE MIAŁA DŁUGÓW. A ON MÓWI ŻE TO JAKAŚ STARA NIEUREGULOWANA SPRAWA I ŻEBYM MU (...)

 • 5 Października 2011

  Akt zgonu

  Jak powinien być napisany wniosek do sądu o ustalenie treści aktu zgonu. Sprawa dotyczy osoby, która zginęła podczas II wojny światowej. Urząd stanu cywilnego nie posiada dokumentacji z tego okresu. Archiwa centralne W-wa i Łódź nie mają takiego dokumentu.Rodzina jest w posiadaniu dokumentu (...)

 • 26 Stycznia 2012

  Nieścisłości w akcie notarialnym z 1947r.

  Nietypowa sprawa więc na wstępie od razu nadmieniam, iż trochę się rozpiszę aby przedstawić sprawę w jak najmniej zawoalowany sposób. Witam Sprawa dotyczy działki, a dokładniej przejęcia części jej na rzecz Urzędu Gminy. W związku z przebudową ulic w mieście dokonano podziału działki i cześć (...)

 • 16 Grudnia 2004

  wspólność ustawowa - konto w banku

  Poszukuje odpowiedzi w następującej sprawie; otóż rozważamy przypadek małżeństwa z 30.letnim stażem. Umiera mąz. Spadkobiercami ustawowymi są: żona oraz syn i córka. Mase spadkową stanowią dwa mieszkania, dwa samochody nabyte w czasie trwania związku małżenskiego oraz konto w banku zmarłego (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.