Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

Według zasady swobody testowania spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych spadkodawcy, by mogli oni po śmierci spadkodawcy uzyskać pewne korzyści ze spadku występuje pod postacią zachowku. Uprawnienie do zachowku powstaje wówczas gdy spadkodawca sporządził testament i powołał do dziedziczenia osoby spoza kręgu najbliższych krewnych, tak że najbliżsi krewni nie dochodzą do dziedziczenia w ogóle lub jeżeli udział spadkowy członka najbliższej rodziny nie pokrywa należnego mu zachowku. Kto jest uprawniony do zachowku? Uprawnionymi do zachowku są: dzieci, wnuki, małżonek i rodzice spadkodawcy. Tym osobom służy prawo do żądania od osób (...)

Forum - prawo do zachowku po rodzicach

 • 11 Kwietnia 2006

  Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj brat zmarł poł roku temu.Zostawił dwoje dzieci.A oto moje pytanie. Czy po smierci mojej may dzieci mojego brata beda mogły upomniec sie o zachowek? (...)

 • 24 Czerwca 2002

  Obywatelstwo niemieckie

  swobode uznaniowosci co nie znaczy dowolnosci. Sprawa uzyskania niemieckiego obywatelstwa generalnie jest bardzo trudna gdyz Niemcy juz sie pomylili w swych prognozach kiedy to po rekordowym okresie gdy w roku 1989 do RFN wjechalo 290 000 osob z Polski i zlozylo wnioski o niemieckie obywatelstwo, (...)

 • 20 Lutego 2007

  przemoc psychiczna w domu

  pogadać z kimś, dostać jakieś wsparcie psychiczne i prawne. Jestem z Warszawy. ula alimenty.pl Witam wszystkich pokrzywdzonych! To boli...Wiem.Gdyby nie Przyjaciele i terapeuta, nie dałabym rady.Mąż po 10latach latach bycia razem wyprowadził się do własnej matki.Obwinia mnie za rozpad (...)

 • 22 Lipca 2005

  Da się windykować alimenty w każdej sytacji !!!!!!!!!!

  przysluguje jej prawo do tego).Rozumie to prawo tak ze ja mam zapieprzac (nie majac prawa do nauki,do zalozenia rodziny do dzieci itd) bo lat by mi braklo.Uwazam ze alimenty na byla zone sa niesparawiedliwe a prawo to jest poprostu chore.Rozwod orzeczono z winy (...)

 • 24 Listopada 2010

  darmowizna przed śmiercią-zachowek plus oplaty

  Witam Bardzo Was proszę o pomoc. Babcia 3 lata temu za zywota zapisala mi umową darowizny mieszkanie. babcia po smierci dziadka byla jeynym włascicielem gdyz tata i wuj zrzekli się na babcie.babcia miala całość. Tą całość mi przekazała, stalam się tez czlonkiem spółdzielni.Babcia miala prawo (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.