Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Emerytury i renty za granicą

Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce. Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w  każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów  ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek. Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje utraty prawa (...)

Forum - prawo do wczesniejszej emerytury

 • 10 Sierpnia 2006

  praca w szczególnych warunkach

  Czy przysluguje mi wczesniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach jeżeli: 1.zacząłem pracować w listopadzie 1973 r(przedtem 5 lat studiów) 2.pracowałem w szczególnych warunkach od listopada 1976 do konca roku 1993. 3.pracuje nieprzerwanie do dziś. Jeśli przysługuje mi (...)

 • 27 Marca 2004

  Wczesniejsza emerytura

  Mam pytanie przepracowałam w sumie bez 1 miesiąca 30 lat. proszę mi powiedziec czy wystarczy że zatrudnię sie na ten jeden misiąc na umowę o pracę aby uzyskać emeryturę i czy istnieja jakieś wymogi płacowe w czasie tego miesiąca? bardzo proszę o odpowiedź (Maria) Musi Pani odszukać ustawę o umeryturach (...)

 • 12 Marca 2006

  Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  urlop do dyrektora 2. otrzymujesz wniosek do lekarza 3. lekarz udziela Ci urlopu na okres 3, 6, 9, 12 miesięcy 4. z tym wnioskiem idziesz do dyrektora, który udziela, bądź nie udziela Ci urlopu belfer prawo-pracy.net Pytanie: na jakiej podstawie (prawnej) Dyrektor moze odmowic (...)

 • 11 Stycznia 2003

  Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

  się oszukana i okradziona:-( proszę o radę. Jakie są konsekwencje nie zameldowana sie? czy musze byc zameldowana jak mam firme zarejestrowaną? Iwona prawo-cywilne.net Wynajmowałam mieszkanie 2 miesiace, wpłaciłam na poczatku kaucję( prawie 2000 zł). nie chciano mnie zameldować, ani podpisac (...)

 • 9 Czerwca 2005

  Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  lekarskim i poszukiwac pracy. Okres pobierania składek chorobowych można przedłużyć do 6 miesięcy, trzeba tylko znaleźć w sobie jakąs chorobę niestety. Michał prawo-pracy.net trzeba ich powiesic za jaja bo i tak sady sa za nimi.miałem taka sytuacje dp prawo-pracy.net witam ja (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.