Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Systemy czasu pracy

W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wprowadzenia innego systemu, w zależności od potrzeb konkretnego pracodawcy. Obecnie w prawie pracy rozróżnia się następujące rodzaje czasu pracy: podstawowy czas pracy, równoważny (przedłużony) czas pracy, praca w ruchu ciągłym, skrócony czas pracy, zadaniowy czas pracy, przerywany czas pracy, system skróconego tygodnia pracy, system czasu (...)

Forum - praca na dworze kodeks pracy

 • 21 Czerwca 2005

  dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede mogla chyba wykorzystac jeszcze 21 dni urlopu po skonczonym zwolnieniu ale czy potem pracodawca musi wyslac mnie na urlop bezplatny? (...)

 • 18 Lipca 2003

  Społeczny kurator sądowy

  pracy kuratora metodyka pracy etc. moj adres to chris-sd-114@o2.pl Z GÓRY DIZĘKUJE !!!!! chris czy ktoś wie czy idąc na rozmowę kwalifikacyjną na kurat zawod muszę mieć już gotowy wyciąg z kartoteki karnej o niekaralności? ania praktyka jest rozna,zazwyczaj wyglada to w (...)

 • 9 Czerwca 2005

  Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  przepisy, jak ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (za nieodprowadzanie składek ? do 5000 PLN), czy Kodeks karny skarbowy (nieujawnienie powstania zobowiązania podatkowego). Za naruszenie przepisów tj. korzystanie z pracy na czarno pracodawcy grozi grzywna w wysokości 3.000 PLN. (...)

 • 22 Kwietnia 2003

  Dni wolne za święta w sobotę

  orzeczenie Sądu Najwyższego. Ewa czyli jesli mam sobote wolna to moge 3 maja przeniesc sobie na 2 maja? i to by mi pasowalo ale z tym moim pier... szefem sie nie dogadam asia Jezeli dzien ustawo wolny od pracy w tym przypadku jest to 3 maja i 1 listopada przypadaja w dni wolne od pracy (...)

 • 22 Maja 2001

  Alimenty dla byłego współmałżonka

  sytuacji materialnej". Sama pracuje w budżetówce, przysądzono mi alimenty na dziecko w kwocie 450 zł. Jestem zdrowa i dziecko również. Moj mąż dobrze zarabia w prywatej firmie ( około 3 tysiecy), do tego ma wiele możliwości prac dodatkowych. Skrzętnie jednak stara sie ukryc swoje dochody, (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.