Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Postępowanie uproszczone - kiedy można je zastosować?

Kiedy można stosować przepisy o postępowaniu uproszczonym? Przepisy o tym postępowaniu stosuje się w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych. Sądem pierwszej instancji rozpoznającym spór w trybie uproszczonym będzie więc zawsze sąd rejonowy, a sądem drugiej instancji – sąd okręgowy. Postępowanie uproszczone toczy się w sprawach:  o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. Oznacza to, że w przypadku równej sumy dziesięciu tysięcy postępowanie uproszczone jeszcze będzie mogło być zastosowane, o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych oraz o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych (...)

Forum - pozew uproszczony

 • 9 Listopada 2004

  Jak dorwac dłuznika

  Pracowałam w firmie państwowej. gdzie podżerowałam koledze pożyczkę mieszkaniową. On jej nie spłacił, a jednocześnie zwolnił się z pracy. Spłaciłam tą część pozyczki, jako żyrant, jednak do tej pory nie mogę sie doprosić z byłego zakładu o kopie umowy na której ta pożyczka została mu (...)

 • 3 Lipca 2012

  Pozew o zapłatę

  Witam: Dwa zagadnienia formalne w przypadku pozwu o zapłatę za wykonaną i przyjęta umowę o dzieło. Czy składając pozew o zapłatę (formularz P) do Wydziału Cywilnego SR muszę w nim gdzieś zaznaczyć na Formularzu, że wnoszę o postępowanie nakazowe - tryb uproszczony? Czy Sąd oceni (...)

 • 18 Lipca 2011

  Pozwy

  Witam, proszę o podpowiedzi w nastepujacych sprawach: - dług ( niezapłacone f-ry ) na 11 tys zł pozew zwykły czy uproszczony - dług dla s.c. na ponad 60 tys - ze wzgledu na to że s.c. juz nie istnieje dochodze nalezności od kazdego ze wspólników osobno czy wymieniam ich razem , co sie (...)

 • 13 Kwietnia 2011

  Kiedy postępowanie uproszczone??

  Witam, czy w przypadku domagania się zwrotu kosztów poniesionych na remont z powodu rękojmi za wady ukryte. Można wnioskować o tryb uproszczony?? KPC mówi, że postępowanie uproszczone ma zastosowania w sprawach o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.