Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Alimenty na dziecko - od a do z

Kiedy rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dzieci? Rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (artykuł 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Przesłanką obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka jest niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Obowiązek ten powstaje z chwilą urodzenia się dziecka i wygasa, gdy dziecko się usamodzielni. Uzyskanie pełnoletniości nie kończy tego obowiązku w sytuacji, gdy dziecko się uczy lub nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten nie wygaśnie nigdy, gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie wskutek choroby czy kalectwa. Obowiązek alimentacyjny rodziców (...)

Forum - podanie o podwyższenie alimentów

 • 4 Października 2011

  Sprawa o podwyższenie alimentów a zamieszkanie ojca

  Wysłałam do sądu podanie o podwyższenie alimentów, otrzymałam od sądu pismo by dostarczyć w ciągu 7dni jego adres zamieszkania lub zakładu pracy. Co mam zrobić jeśli były mąż jest za granicą i nie znam jego adresu zamieszkania?

 • 10 Listopada 2001

  Wysokość alimentów - a dochody ojca

  z nim zrobic. Jakbys cos wiedziala, to napisz. Pozdrawiam, M. Mada Chciałabym wnieść do Sądu Rodzinnego sprawę o przywrócenie mi alimentów, które na cas przerwania nauki (1 rok) zostały wstrzymane. Mieszkam z matką, która jest na rencie.Teraz zaczynam studia dzienne (ew. zaoczne). Czy (...)

 • 10 Kwietnia 2004

  Pozbawienie praw rodzicielskich.

  Proszę o pomoc. Jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o prawo i nie wiem jak się za to zabrać. Problem polega na tym, że chcę by pozbawiono praw rodzicielskich ojca mego dziecka (1,5 rocznego). Jestem panną. Mieszkałam kilka miesięcy z ojcem dziecka. Zgodziłam się by nosiło ono nazwisko (...)

 • 2 Sierpnia 2007

  Alimenty na dziecko

  płacenia alimentów, płaciłem po270 zł. co miesiąc sąd przyznał mi tez prawa rodzicielskie choc nigdy niemiałem ich zabranych , takie są procedury , a matce ograniczył córka mieszka na stałe umnie ( ojca) mam założoną sprawe o alimenty matka córki nigdzie niepracuje jaką kwotę (...)

 • 24 Września 2008

  alimenty na byłą żonę

  Witam, mój chłopak od kilku lat płaci alimenty na byłą żonę i dziecko, nie uchyla się i płaci w terminie. Rozwód został orzeczony bez winy kilka lat temu. Od miesiąca jesteśmy małżeństwem. Czy w tej sytuacji małżonek jest zobowiązany do utrzymywania żony, która nigdy nie pracowała, jest zdrowa, (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.