Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę także spoza kręgu najbliższych krewnych. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego najbliżsi zostaną pozbawieni udziału w spadku, bo ten w całości przypadnie osobom obcym albo, że majątek otrzymają tylko niektórzy z członków rodziny zmarłego. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych spadkodawcy, by mogli oni po śmierci spadkodawcy uzyskać pewne korzyści ze spadku występuje pod postacią zachowku. Uprawnienie do zachowku zasadniczo powstaje wówczas, gdy spadkodawca sporządził testament i powołał do dziedziczenia osoby spoza kręgu najbliższych krewnych, tak że najbliżsi krewni nie dochodzą do dziedziczenia (...)

Forum - po jakim czasie przedawnia się mandat

 • 6 Kwietnia 2011

  Mandat MPK- przedawnienie

  Witam Zdaję sobie sprawę, że temat na różnych forach jest powtarzany tysiące razy, ale nie potrafię nic znaleźć z tego roku. Po jakim czasie przedawnia się "mandat" za jazdę komunikacją miejską MPK? Wszędzie jest napisane, że po roku, lecz kiedy (...)

 • 26 Czerwca 2006

  mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

  by nie przyjoł to biorą go na komende i od razu przed sąd a wtedy napewno drożej go to wyniesie zawsze masz wybór. Paweł Niestety ja terz dostałem a np mój brat dostał50zł i po 3-4miesiącach przyszedł komornik i wzioł koszta jakieś10 zł dodatkowe wiec lepiej zapłacić janekmag Niestety (...)

 • 19 Lipca 2004

  Presco atakuje!!! co robić?

  uzyskają nakaz zapłaty to trzeba się wtedy od wyroku odwołać w ciągu chyba 2 tyg. powołując się własnie na przedawnienie. żaden sędzia za ciebie tego nie zrobi ale jak sie odwołasz to na 100% uzna twoją rację. p.s. mam to samo i tak zrobię. pozdrawiam jacek witam ja tez mam dlug (...)

 • 5 Sierpnia 2004

  intrum justitia - pilne

  dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam bartek3333 Witam, gdzie mogę zgłosić skargę na ta firmę? dopuścili się kilku przestępstwa, naginania prawa itd sam nie wiem jak to nazwać. po 1 podszywali się pod inna firmę po 2 nękali po 3 ujawnili dane osobowe osobie postronnej (...)

 • 16 Września 2004

  nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

  hehehehe cffaniczek :) pozdrawiam z Lublina mecos Po pierwsze i najważniejsze po upływie terminu przedawnienia roszczenie nie wygasa, ale staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym. Zobowiązanie pozostaje zobowiązaniem i nie znika, bo przecież należności muszą być regulowane niezależnie (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.