Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

Dodatkowe świadczenia należne pracownikowi (nagrody jubileuszowe, fundusz świadczeń socjalnych, itd.) Jakie są rodzaje świadczeń należnych pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy? Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na: składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza); składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica między nimi polega na tym, że wynagrodzenie podstawowe występuje w każdym wynagrodzeniu za pracę, natomiast składniki dodatkowe przysługują za pracę w określonych branżach, w przypadku niektórych zawodów lub specjalności, bądź też przysługują wszystkim pracownikom w sytuacjach szczególnych. Składniki wynagrodzenia za pracę można również podzielić na: składniki o charakterze obowiązkowym (np. dodatek za pracę nocną), składniki o charakterze (...)

Forum - odprawa rentowa dla sprzątaczki w szkole

  • 13 Stycznia 2003

    Art.23 1 & 3 k.p zmiana pracodawcy.

    Dziś dostałem od pracodawcy zawiadomienie, że zgodnie z art.23 1 & 3 k.p z dniem 19.01.2003 część zakładu pracy w którym pracuję przechodzi na inny podmiot gospodarczy. Takich spółek wydzielonych jest trzy. Pracownicy w tych spółkach nie otrzymują wynagrodzenia za pracę.Pracodawca (...)

  • 26 Października 2006

    URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

    wychowawczego, tylko ze ja juz nie jestem pracownikiem firmy w ktorej pracowalam gdyz z dniem porodu umowa mi wygasła.co zrobic gdzie isc i jakie dokumenty miec ze sobą Terrka prawo-pracy.net Moja firma likwiduje zakład pracy, w którym ja jestem zatrudniona na czs nie określony. Wróciłam (...)

  • 13 Stycznia 2001

    Prawo pracy

    Czy w przypadku likwidacji kilku stanowisk w zakładzie pracy pracodawca może rozwiązać umowy o pracę zawarte na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy za wypowiedzeniem, jeżeli w umowach o pracę brakuje klauzuli o możliwości rozwiązania umowy na podst. art.33 KP. Dziękuje za (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.