Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  Kiedy następuje dziedziczenie ustawowe? Dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji gdy, spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu oraz gdy osoby powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed otwarciem spadku). W razie powołania spadkobierców w drodze testamentu tylko w stosunku do części spadku, również pozostała część podlega ustawowym zasadom dziedziczenia. Powszechnie przyjmuje się, że dziedziczenie ustawowe oparte jest na konstrukcji dorozumianego oświadczenia woli spadkodawcy, który poprzez to, iż nie sporządza testamentu godzi się na rozwiązania ustawowe. Co ma pierwszeństwo - testament, czy ustawa? Zgodnie z obowiązującym prawem polskim, pierwszeństwo będzie miała wola spadkodawcy. Jeśli pozostawił on po sobie ważny testament to dziedziczenie nastąpi w oparciu (...)

Forum - odmowa przyjęcia spadku

 • 15 Maja 2002

  Czy można zrzec się prawa do części spadku (łacznie z jego zyskami i długami)?

  Witam. Czy można zrzec się prawa do części spadku (łacznie z jego zyskami i długami)? Jest to firma która nie ma żadnych zaległości ale obecnie jest likwdowana z powodu śmierci właściciela i w wyniku źle przeprowadzonej likwidacji mogą powstać jakieś zadłużenia. Czy zgodnie z prawem mogę (...)

 • 24 Listopada 2003

  Przepisanie domku jednorodzinego z działką

  Moi rodzice posiadają dom jednorodziny wraz działką 34 arową, chcą przepisać całość. Tylko proszę o rade w jakim charakterze :darowizny, testamentu lub czegoś inego ? (hronus) Przeczytaj przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn., które załączam poniżej i sam wybierz: (...)

 • 7 Września 2006

  Spadek z długami po ojcu - poziom komplikacji bliski zenitu

  Jestem jednym z trojki dzieci jakie pozostawil - kazde z innego malzenstwa. "Siostra" o ktorej wiem jest obywatelka Szwecji. Druga "siostra" jest nam nieznana. W chwili smierci ojciec byl rozwiedziony. Od 2 lat prowadzil dzialalnosc samozatrudnieniowa w Szwecji. Wczesniej przez 15 lat prowadzil (...)

 • 25 Listopada 2010

  Odmowa przyjęcia mieszkania komunalnego

  Wraz z mężem długo staraliśmy się o mieszkanie komunalne dla naszej rodziny jednak mieszkanie, które otrzymaliśmy było w bardzo kiepskim stanie i jeszcze gorszej lokalizacji (blok wyglądał jak slumsy z filmu o gangsterach). Nie chcemy tam mieszkań ale boimy się, że jeśli odmówimy to więcej propozycji (...)

 • 17 Czerwca 2011

  odmowa przyjęcia mandatu

  Mam takie pytanie dostałem zawiadomienie o mandacie, przekroczenie szybkości mam sie stawić po odbiór tego mandatu a co się stanie w przypadku gdy go nie odbiorę jakie konsekwencje mi grożą?

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.