Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania (stan prawny sprzed nowelizacji z dnia 19 grudnia 2006 r.)

Od 13 stycznia 2002 r. zmieniły się zasady korzystania z urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego.Osobom ubezpieczonym, które nabyły prawo do zasiłku macierzyńskiego przed zmianą przepisów, czyli przed 13 stycznia 2002 r., zasiłek macierzyński przysługuje w dłuższym wymiarze, określonym przepisami obowiązującymi przed tą datą. Na wniosek ubezpieczonej, która w dniu wejścia w życie nowych przepisów była w ciąży, także jej przysługuje dłuższy wymiar zasiłku. Przed zmianą wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego wynosił: 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 39 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu. Regulacje wprowadzenie w życie z dniem 13 stycznia 2002 r. w sposób istotny zmieniają wymiar urlopu macierzyńskiego, jednak osoby (zarówno pracownice jak i pracownicy (...)

Forum - oświadczenie o wykorzystaniu urlopu

 • 26 Października 2006

  URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  jak pójde na urlop wychowawczy to niemam płacone z zakładu pracy tylko musze złożyć papiery i ubiegać sie o pieniążki z OPS ,a kto opłaca wtedy za mnie składki na ZUS ?? Podczas urlopu wych.skończy mi sie umowa o prace,to czy po wychowawczym dostane ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH?? (...)

 • 21 Czerwca 2005

  dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest wyłącznie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. 2. Przerwa w urlopie macierzyńskim W art. 180 Kodeksu pracy dodane zostały przepisy § 6?-6? wprowadzające możliwość przerwania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę oraz (...)

 • 10 Maja 2004

  Praca na urlopie macierzyńskim

  Czy można pracować na zlecenie na urlopie macierzyńskim? (Arabella) Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która ma urodzić dziecko. Poród ma miejsce (wg SN) gdy dziecko urodzi się co najmniej 22 tygodnie po poczęciu, ważąc minimum 500 gram. W innym wypadku mamy do czynienia z poronieniem i mają (...)

 • 9 Marca 2007

  wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

  Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę o wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia" Jeżeli najpierw Ty dostarczyłes (...)

 • 28 Lipca 2004

  Skrócenie urlopu macierzyńskiego

  Czy możliwe jest skrócenie urlopu macierzyńskiego? Bardzo proszę o jakieś rady. (arabella) Zgodnie z kodeksem pracy art. 180 paragraf 5 : "Pracownica po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.