Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?

Nabywając samochód do firmy nie zawsze mamy obowiązek zaliczania go do środków trwałych. Ponadto w pewnych sytuacjach przedsiębiorstwo używa prywatne samochody właścicieli lub pracowników (ten drugi przypadek zostanie omówiony w artykule, który ukaże się wkrótce, a dotyczącym podróży służbowych). Fakt wykorzystywania samochodów niebędących środkami trwałymi powoduje oczywiście określone konsekwencje podatkowe.   Jak wartość samochodu i czas używania wpływa na decyzję podatnika?  Samochód musi zostać uznany za środek trwały, zaś wydatki na jego nabycie muszą zostać rozliczone w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych, w sytuacji kiedy wartość początkowa przekracza kwotę 3.500 zł, a okres używania samochodu (przewidywany przez podatnika) będzie dłuższy niż rok.   Jeżeli (...)

Forum - nabycie samochodu w trakcie malzenstwa

 • 16 Maja 2001

  Rozwód, rozdzielność, podział majątku

  Czy w przypadku ustanowienia przez małżonków roździelności majątkowej, w przypadku następującego później rozwodu i wystpienia przez jednego z nich o podział majątku sąd może "odebrać" drugiemu jego część? (mrs) Rozdzielność swpólnoty majątkowej a podział majątku (...)

 • 18 Czerwca 2007

  zakup auta podczas malzenstwa

  Auto zostalo zakupione podczas trwania malzenstwa. Wlascicielem auta jest maz, jestesmy teraz w tzw. separacji , mieszkam w innym miejscu niz jestem zameldowana od stycznia 2007. Czy maz bez mojej wiedzy ma prawo sprzedazy oraz czy atuo zostanie wliczone w podzial majatku ?? Nie ma (...)

 • 10 Kwietnia 2001

  Prawo rodzicielskie

  wiedzielismy czy chcemy byc ze soba.Po 3 latach rozstalismy sie poniewaz nie wyszlo nam,bez klotni,wszystko bylo uzgodnione.Jednak w momencie kiedy ojciec dziecka dowiedzial sie ze sie z kims spotykam i ze moje dziecko darzy sympatia mojego partnera zaczal mi robic problemy,zaczal sie wtracac w (...)

 • 4 Listopada 2003

  Pdzielić majątek

  Mąż z którym aktualnie się rozwodzę zatrzymał dla siebie samochód kupiony jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Czy ma znaczenie, że auto jest zarejestrowane tylko na niego?Czy w podziale majątku należy mi się połowa wartości samochodu? (gracka) Nie ma znaczenia na (...)

 • 7 Marca 2011

  Spadek z zagranicy

  Zacznę najścislej jak sie da aby opowiedzieć przypadek który mnie spotkał. Miałem ojca za granica ( w europie ) nie miałem z nim kontaktu przez około 15 lat ( mam 28 ) ostatnio rodzina ojca poinformowała mnie iż ojciec ma kłopoty ze zdrowiem i chce wrócić do Polski, po kilku dniach dowiedziałem (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.