Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Alimenty na dziecko - od a do z

Kiedy rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dzieci? Rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (artykuł 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Przesłanką obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka jest niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Obowiązek ten powstaje z chwilą urodzenia się dziecka i wygasa, gdy dziecko się usamodzielni. Uzyskanie pełnoletniości nie kończy tego obowiązku w sytuacji, gdy dziecko się uczy lub nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten nie wygaśnie nigdy, gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie wskutek choroby czy kalectwa. Obowiązek alimentacyjny rodziców (...)

Forum - jak zniesc alimenty

 • 14 Lipca 2004

  Ograniczenie władzy rodzicielskiej

  Ojciec mojego dziecka nigdy nie był moim mężem i nie mieszkał ze mną od chwili urodzenia się naszej córki. Wcześniej kilka miesięcy mieszkaliśmy razem, ale on nie pracował, nie szukał pracy i nie potrafił stworzyć nam odpowiednich warunków bytowych, więc w trosce o dziecko wyprowadziłam się do (...)

 • 11 Lutego 2003

  Pozbawienie prawa rodzicielskiego...

  Mam niespełna 3-letniego synka. Dwa lata temu odeszłam od męża alkoholika. W tym roku dostałam rozwód. Przez cały okres separacji dostałam od niego 200 zł na utrzymanie dziecka. Obecnie również nie wywiązuje się z alimentów, natomiast oczekuje wydawania dziecka zgodnie z wyrokiem czyli raz w tygodniu. (...)

 • 2 Sierpnia 2007

  Alimenty na dziecko

  moczowych i przykurcz to jaka kwote wyniosa alimenty? Monia alimenty.pl Chciałabym zapytać jeśli moja 10miesięczna córka choruje na wadę serca która kwalifikuje się do operacji,ma zapalenie dróg moczowych i przykurcz to jaka kwotę wyniosą alimenty? Monia alimenty.pl witam chciłem zapytac (...)

 • 28 Kwietnia 2007

  prawa do dziecka

  Witam! Mój problem przedstawia się następująco, mam rocznego synka i zyjemy a raczej zylismy z jego ojcem bez slubu. Tatuś mojego dziecka jest skrajnie nieodpowiedzialnym czlowiekiem dla ktorego kumple,alkohol i dobra zabawa sa wszystkim. Poniewaz nie jestem w stanie dluzej zniesc tego jak mnie (...)

 • 22 Maja 2001

  Alimenty dla byłego współmałżonka

  całość (zgnoić ją), a wynik i tak jest wątpliwy. Czytałeś moją rade dla paranoi konkluzja jest taka po chamsku, ale zdrowo (skutecznie). Natomiast jeżeli Ty to ten "waleczny" Maciek (rady jak nie płacić alimentów albo raczej jak płacić po 40 zł/miesiąc) to uważam że przeginasz (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.