Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się zatem składek na ubezpieczenie społeczne. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń spoczywa na pracodawcy. Kiedy powstaje obowiązek ubezpieczenia pracownika? Obowiązek ten powstaje od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (natomiast w przypadku osoby, która przyjęła zlecenie - czyli zleceniobiorcy - to obowiązek ten powstaje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy). Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenia? Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i (...)

Forum - jak wyliczyć rentę chorobową

 • 9 Grudnia 2002

  Dziewczyny, jakie alimenty na 1 dziecko zasądził sąd od bezrobotnych tatusiów waszych dzieci?

  Bo nie wiem czy warto jest się ciągać po sądach na przykład za 150 zł. miesięcznie, szczególnie interesuja mnie sądy na górnym ślasku, z góry dziękuję, aha dodam że ja pracuję i zarabiam 700zł (służba zdrowia niestety) (AGA) Warto. Mój syn ma już 23 lata, studiuje. Co miesiąc przez 13 już (...)

 • 23 Lipca 2004

  Alimenty na dorosłe dziecko

  Dwa lata temu rozwiodłem się z żoną, płacę alimenty na nią i dwójkę dzieci. Na każdego po 500zl. Moja córka jest już pełnoletnia w tym roku pisała maturę, którą oblała przez co nie może na razie zdawać na studia. Nie chce iść do pracy, ponieważ była żona zabrania jej w obawie o utratę (...)

 • 20 Października 2003

  ZUS-zwrot alimentów

  Jastem matką 3 dzieci w tym 1 niepełnisprawne otrzymujące rentę socjalną+ zasiłek pielęgnacyjne. Na pozostała 2 dzieci otrzymywałąm alimenty z Banku alimentacyjnego 600zł na pozostała 2 dzieci.Ja otrzymuję z Opieki Społeczne 418zł. Jestem też po poważnej operacji i staram si o rentę (...)

 • 31 Stycznia 2001

  Odprawy pracownicze

  Kto ponosi odpowiedzialność odsetek z tytułu nie wypłaconej w terminie odprawy pracowniczej ZUS czy zakład pracy , jak powinno wyglądać podanie ubiegając się o zwrot odsetek ? (simba) A czy w ogóle jest w jakichś przepisach ustalony termin, w jakim zakład pracy powinien wypłacić odprawy? (...)

 • 17 Marca 2011

  ile dla komornika

  Witam, ile powinien pozostawić mi komornik jeżeli dostaję rentę z zus-u ok 900 zł, i z tego zus potrąca 400 z tytułu alimentów. Komornik zabiera mi jeszcze 150 zł co wydaje mnie się zbyt dużą kwotą. Jak mam to wyliczyć??

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.