Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Podstawa wymiaru Twojej składki na ubezpieczenie społeczne - sprawdź ile wynosi i jak ją ustalić

Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenia? Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Z kolei stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Wysokość składki wynosi: 19,52% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie emerytalne, ale część składki na ubezpieczenie emerytalne pochodząca ze składki ubezpieczonego, wynosząca 3,5% podstawy wymiaru składki jest odprowadzana przez Zakład do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego natomiast część składki wynosząca 3,8% podstawy wymiaru składki jest ewidencjonowana przez Zakład na subkoncie, prowadzonym (...)

Forum - ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

 • 30 Czerwca 2012

  Obuwie robocze

  Witam, Wiem, że kwestia obuwia i odzieży roboczej była już tutaj kilkukrotnie poruszana, ale mój przypadek jest inny. Pracuję w pewnej znanej restauracji, dajmy na to, MCDonek. Do tej pory zakup obuwia należał do pracownika. Nie było z tym większego problemu, ponieważ nikt nie czepiał (...)

 • 25 Grudnia 2010

  Pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy,pismo z sądu o uzupełnienie braków formalnych.

  Pozew o ustalenie stosunku pracy z dwóch firm, pracowałem na umowę zlecenie przez rok czasu w jednej firmie a w drugim podmiocie 7 miesięcy, były to dwa odrębne firmy ale praca była świadczona dla jednej firmy,poprostu stworzyli drugą firmę aby unikać płacenia wiekszych podatków itd.część wynagrodzenia (...)

 • 29 Maja 2005

  Posiłek regeneracyjny w pracy.

  Witam Chciałem poruszyć kwestię posiłku regeneracyjnego tudziez napojów w pracy. Czy ktoś orientuje sie a moze zna stosowny artykuł prawa, kodeksu pracy, który w jasny sposób określa obowiązki pracodawcy w tej kwestii. Przykładowo jeżeli wykonywana praca jest na zewnatrz na dodatek w lecie temp oscylująca (...)

 • 13 Sierpnia 2010

  Pracodawca a pracwonik

  witam Mam pytanie czy obowiązkiem pracodawcy jest zapłata za pranie i naprwę ubrań roboczych czy należy to do naszych obowiązków-pracowników? z góry dziękuję za odpowiedzi Zgodnie z przpeisami Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej (...)

 • 22 Lipca 2004

  Podwyższenie alimentów

  to znaczy, ze nei mają NIC ?? Lepiej chyba z alimentów opłacić podstawowe POTZREBY życiowe niż kupić zabawkę???? czy moze się mylę.... maggie85 Ciekawe czy za 300 zł opłacisz mieszkanie dla dziecka (+rachunki) ubrania jedzenie środki czystosci, zabawki, leki, artykułu szkolne????????????? (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.