Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się zatem składek na ubezpieczenie społeczne. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń spoczywa na pracodawcy. Kiedy powstaje obowiązek ubezpieczenia pracownika? Obowiązek ten powstaje od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (natomiast w przypadku osoby, która przyjęła zlecenie - czyli zleceniobiorcy - to obowiązek ten powstaje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy). Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenia? Wysokości składek na (...)

Forum - ile płaci zus za 1 uszczerbku na zdrowiu

 • 9 Czerwca 2005

  Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  pracownik wygra sprawę, czy nie. Sama byłam w takiej sytuacji - musiałam zapłacić ponad 1100 złotych (za rozprawę w sadzie rejonowym i okręgowym - apelacja). 1111 Jestem w podobnej sytuacji, tylko ze ja otrzymałem umowe podpisana tylko przeze mnie a pracodawca zawsze z tym podisaniem mnie zbywał..teraz (...)

 • 9 Marca 2008

  CHOROBOWE

  Witam!Proszę mi odpowiedzieć za ile dni chorobowego płaci pracodawca a od ,którego dnia płaci ZUS/Chciałam też zapytać czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę podczas chorobowego.Jeśli tak to po ilu miesiącach chrobowego / umowę o prace mam na (...)

 • 8 Lutego 2007

  Wypadek w pracy, L4 i odszkodowanie

  Tydzień temu miałem wypadek przy pracy. Rana cięta podczas pracy fizycznej, wezwano ambulans i miałem szytego kciuka lewej ręki. Lekarz wypisał L4. Pracodawca na drugi dzień zaproponował mi, żebym zrezygnował z L4 i żebym przyszedł do pracy (ze zszytym palcem) na lżejsze stanowisko nie (...)

 • 11 Stycznia 2003

  Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

  kwita. Aga Totalny kretynizm do kwadratu!!!!!!!!!!!!! Szkoda słów, na ludzi Twojego pokroju!!!!! "Płacisz grosze za podnaje (poza czynszem) a wymagsz by Ci wlaściciel dogadzał według Twoich pomysłów"- skąd wiesz że płaci grosze??? Wnioski wyssane z palca. Poza tym proponuję rozejrzeć (...)

 • 31 Października 2006

  Kiedy i od kogo odszkodowanie?.I jeszcze kilka pytań!

  Witam, Poszukuje odpowiedzi na kilka bardzo ważnych pytań. W dniu 20/06/2006, w miejscu mojej pracy miał miejsce napad rabunkowy z użyciem niebezpiecznego narzędzia, w którym jestem osobą poszkodowaną. Nie doznałam uszczerbku na zdrowiu fizycznego, za to mój stan psychiczny (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.