Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Emerytury i renty za granicą

Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce. Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w  każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów  ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek. Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje (...)

Forum - dwie emerytury z zus i krus

 • 8 Września 2003

  Kruz A ZUS opłaty

  Czy można będąc rolnikiem nie płacić Zusu z pensji szeregowego pracownika - tj osoby fizycznej. (214235) Trzeba zlikwidować kruz. Bla dobra wszystkich ciężko pracujących Polaków. Płacą oni wygórowane składki zusowskie, a dostaję emerytury które nie wystarczają na godne życi. Tymczasem (...)

 • 23 Września 2005

  ZUS i zadłużenie

  a tam zawsze jest większa szansa, że zostaniesz potraktowany po ludzku. W różnych artykułach i poradach znalazłem jeszcze dwie sprzyjające nam okoliczności, ale na razie nie mam ich potwierdzenia w przepisach prawnych. Otóż ZUS ma 5 letni termin na wydanie decyzji o zaległości, (...)

 • 11 Stycznia 2003

  Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

  . Wyprowadziliśmy się z tego mieszkania w grudniu - nie informując o tym wcześniej właścicielki, ale zostawiliśmy jej za to kaucję. Kiedy się wyprowadzaliśmy wspominała ona jeszcze coś o rachunku za wodę, który miał przyjść w styczniu. Rachunku nie opłaciliśmy(nie przekazała go nam) (...)

 • 7 Lutego 2006

  Przeliczenie emerytury, problem z ZUS

  Witam! Mam następujący problem. Wygrałem sprawę w Sądzie Apelacyjnym dotyczącą niewłaściwego naliczenia emerytury. Sąd uznał moją rację i wydał wyrok nakazujący ZUSowi wypłacenie przysługującej mi niedopłaty za ostatnie 6 lat. Z moich wyliczen jest to kwota w wysokości (...)

 • 26 Października 2006

  URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  napisane ze nalezy sie przez okres 2 lat na urlopie wychowawczym zasilek w wysokosci 400 zl od urzedu miasta badz gminy.podobno tam sie to zalatwia. a jeszcze zeby bylo ciekawiej to owszem nalezy sie i tu drugi podpunt gdzie pidsza ze na wychowawczym sie pieniadze naleza to trzeba byc przed wychowawczym (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.