Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania (stan prawny sprzed nowelizacji z dnia 19 grudnia 2006 r.)

Od 13 stycznia 2002 r. zmieniły się zasady korzystania z urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego.Osobom ubezpieczonym, które nabyły prawo do zasiłku macierzyńskiego przed zmianą przepisów, czyli przed 13 stycznia 2002 r., zasiłek macierzyński przysługuje w dłuższym wymiarze, określonym przepisami obowiązującymi przed tą datą. Na wniosek ubezpieczonej, która w dniu wejścia w życie nowych przepisów była w ciąży, także jej przysługuje dłuższy wymiar zasiłku. Przed zmianą wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego wynosił: 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 39 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu. Regulacje wprowadzenie w życie z dniem 13 stycznia 2002 r. w sposób istotny zmieniają wymiar urlopu macierzyńskiego, jednak osoby (zarówno pracownice jak i pracownicy - ojcowie wychowujący (...)

Forum - dochód do wychowawczego

 • 26 Października 2006

  URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  próbowalismy się zejsc z byłym mężem i urodziłam drugie dziecko jednak nie jestesmy w stałym związku.Czy w takim układzie bedąc teraz na urlopie wychowawczym mam prawo do płatnego wychowawczego???? Nigdy nie miałam zasiłku rodzinnego bo przekraczałam zarobkio jakies 12 złotych (...)

 • 27 Stycznia 2005

  Urlop macierzyński a umowa o dzieło oraz zasiłki

  W chwili obecnej przebywam na urlopie macierzyński do 5 marca 2005r.. Pobieram z tego tytułu zasiłek macierzyński (jestem zatrudniona w jednym zakładzie pracy). Pewna firma zwróciła się do mnie z propozycją abym wykonała dla nich stronę internetową (pracuję w innym zawodzie niżeli informatyka (...)

 • 22 Lipca 2005

  zasiłek a utrata dochodu

  w 2004 r. żona otrzymywała przez 4 m-ce zasiłek macierzyński który został wliczony do dochodu przy rozliczaniu z Urzedem Skarbowym. Czy przy składaniu wniosku (w 2005 r.) o zasiłek rodzinny powinno się wykazać zasiłek macierzyński jako dochód utracony ??? nie, utrata zasiłku macierzyńskiego (...)

 • 5 Grudnia 2003

  "PRZYWILEJE" SAMOTNEJ MATKI?

  Chciałabym sie dowiedzieć jake " przywileje" ma matka samotnie wychowująca dziecko, począwszy od narodzin dziecka? od czego powinna zaczać, gdzie załatwiać sprawy zaistniałe z tą sytuacją? Dodam że jest to osoba zatrudniona na czas nieokreślony ( jesli jest to istotne) . z góry dziękuję (...)

 • 20 Lipca 2004

  Wypowiedzenie umowy o pracę a urlop wychowawczy

  Co się dzieje w sytuacji, kiedy kobieta za raz po urlopie macierzyńskim wniosek, ze chce iść na urlop wychowawczy, ale od np. końca 2005 roku do końca 2006? kodeks pracy mówi wyrażnie, ze jak daty nie napisze to pracodawca udziela najpóźniej w ciągu 14 dni, a co jeśli wskaże? problem w tym, (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.