Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Kiedy sąd ustanawia opiekuna?

 Na czym polega instytucja opieki?Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, która przede wszystkim potrzebuje opieki jest dziecko. W normalnym układzie stosunków, opiekę małoletniemu dziecku zapewniają rodzice. Instrumentem prawnym, który do tego uprawnia, ale głównie zobowiązuje, jest władza rodzicielska. Właśnie obowiązki z niej wynikające przesądzają o tym, iż rodzice sprawują pieczę nad osobą i majątkiem dziecka, wychowują je, kierują nim tak, aby wychować je na prawowitego członka społeczeństwa. Rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je do pracy dla społeczeństwa odpowiednio do (...)

Forum - do ilu lat opieka nad zdrowym dzieckiem

 • 9 Grudnia 2002

  Dziewczyny, jakie alimenty na 1 dziecko zasądził sąd od bezrobotnych tatusiów waszych dzieci?

  właśnie przedszkole kosztuje ponad 300? jak mam znaleźć pracę, skoro nie mam co zrobić z dziećmi (rodzice moi są za granicą)|, jak mam posłać dziecko do przedszkola, skoro nie mam pieczątki z zakładu pracy? nawet do rodziców nie mogę wyjechać, bo mąż nie pozwoli, choć nie przychodzi (...)

 • 3 Lutego 2005

  prawa ojca a obowiazki ojca po rozwodzie

  bardzo duzo mowi sie o prawach ojca (glownie przez samych ojcow), natomiast nigdzie nie wspomina sie o obowiazkach ojcowskich po rozwodzie, dlaczego ojcowie sami rezygnuja albo ograniczaja te kontakty, mimo dobrej woli matki i ogromnemu zapotrzebowaniu na te kontakty przez dzieci, najczestsze kontakty nie polegaja (...)

 • 12 Marca 2003

  KONTAKTY Z DZIECKIEM

  MĄŻ Z KTÓRYM OBECNIE NIE MIESZKAM WNIÓSŁ SPRAWĘ DO SĄDU O UMOŻLIWIENIE KONTAKTÓ-W Z DZIECKIEM. NIE MIAŁ TAKIEGO POWODU PON-IEWAŻZ DZIECKIEM WIDUJE SIĘ CODZIENNIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA DZIECKA. W PODANIU DO SĄDU STWIERDZIŁ ŻE MATKA DZIECKA ZAB-RANIA MU KONTAKTÓW, CO (...)

 • 12 Stycznia 2002

  Mężczyzna a opieka nad zdrowym dzieckiem.

  Pracodawca odmawia mi prawa do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem (art.188 i 189 kodeksu pracy) ponieważ moja żona nie pracuje zawodowo. Co o tym sądzicie? Czy są mężczyźni, którzy korzystają z tego prawa mimo, że ich żona nie pracuje zawodowo? (sotwin) Cześć! Zgodnie (...)

 • 26 Października 2006

  URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  miesiace jezeli moja umowa o prace jest do kwietnia?jeszcze czy po urlopie macierzynskim musze wykorzystac urlop wypoczynkowy płatny. iwonamu prawo-pracy.net mania mam pytanie czy na trzecie dziecko jest dodatku wychowawczego 505 zl czy to prawda mania prawo-pracy.net Art.186 [ urlop wychowawczy ] 1 (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.