Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Jak uregulować stosunki z sąsiadem?

Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność jest jednym z rzeczowych praw ograniczonych. Istota służebności, polega na prawnej legalizacji dokonywania pewnych działań, bądź też stanowi uzasadnienie żądania niepodejmowania określonych czynności przez inne osoby. Służebność zawsze ogranicza czyjeś prawo własności. Zazwyczaj stronami takiej umowy są sąsiedzi, a jak powszechnie wiadomo, niejednokrotnie właśnie z nimi najtrudniej jest uzgodnić pewne sprawy i dojść do porozumienia. Dlatego też kwestia ta została uregulowana przepisami prawa, by w razie sporów i wątpliwości, dało się uzgodnić kto ma rację i jak należy postępować. Na czym konkretnie polega służebność? Służebność jest prawem obciążającym czyjąś nieruchomość. Obciążenie to, może polegać na: przyznaniu prawa do korzystania z nieruchomości w (...)

Forum - dożywotnia służebność osobista

 • 26 Czerwca 2006

  Księgi wieczyste a likwidacji wpisu służebności

  Kiedyś ojciec otrzymał działkę od dziadka w formie darowizny. Na działce była nałożona służebność dożywotnie w księgach wieczystych na rzecz Dziadka i Babci. Teraz Ojciec podzielił działkę na cztery części i przekazał w formie darowizny swoim dzieciom trzy działki. Ja otrzymując jedna (...)

 • 7 Kwietnia 2008

  Służebność mieszkania

  Mam pewien dylemat. Mianowicie otrzymałem w spadku po babce mieszkanie, w akcie notarialnym mam jej zapewnić dożywotnią służebność mieszkania. Obecnie mieszkam w innym mieszkaniu lecz w tym samym budynku. Jej i moje mieszkanie posiadają wspólna instalacje CO, ciepła wodę oraz kanalizacje. Zimna (...)

 • 26 Czerwca 2006

  Likwidacja służebności dożywotniej z ksiąg wieczystych

  Kiedyś ojciec otrzymał działkę od dziadka w formie darowizny. Na działce była nałożona służebność dożywotnie w księgach wieczystych na rzecz Dziadka i Babci. Teraz Ojciec podzielił działkę na cztery części i przekazał w formie darowizny swoim dzieciom trzy działki. Ja otrzymując jedna (...)

 • 9 Czerwca 2005

  kwestia prawna-problem

  "prawo korzystania z budynku mieszkalnego na dożywotnią i bezpłatną służebność mieszkalną" jeśli byłoby to możliwe prosiłbym o wytłumaczenie mi co oznacza to prawo, chciałbym poznac możliwosć jego interpretacji, a także co oznacza dożywotnia i bezpłatna służebność (...)

 • 31 Grudnia 2008

  służebność osobista

  Mam pytanie dotyczące służebności osobistej. W testamencie jest napisane: "Służebność osobista polegająca na prawie korzystania z piętra domu mieszkalnego na rzecz X". Chciałbym zapytać czy X ma prawo do zameldowania żony lub dzieci oraz czy ma możliwość korzystania z łazienki i (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.