Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Jak uregulować stosunki z sąsiadem?

Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność jest jednym z rzeczowych praw ograniczonych. Istota służebności, polega na prawnej legalizacji dokonywania pewnych działań, bądź też stanowi uzasadnienie żądania niepodejmowania określonych czynności przez inne osoby. Służebność zawsze ogranicza czyjeś prawo własności. Zazwyczaj stronami takiej umowy są sąsiedzi, a jak powszechnie wiadomo, niejednokrotnie właśnie z nimi najtrudniej jest uzgodnić pewne sprawy i dojść do porozumienia. Dlatego też kwestia ta została uregulowana przepisami prawa, by w razie sporów i wątpliwości, dało się uzgodnić kto ma rację i jak należy postępować. Na czym konkretnie polega służebność? Służebność jest prawem obciążającym czyjąś nieruchomość. Obciążenie to, może polegać na: przyznaniu prawa do korzystania z nieruchomości w (...)

Forum - dożywotnia służebność osobista mieszkania

 • 26 Czerwca 2006

  Księgi wieczyste a likwidacji wpisu służebności

  Kiedyś ojciec otrzymał działkę od dziadka w formie darowizny. Na działce była nałożona służebność dożywotnie w księgach wieczystych na rzecz Dziadka i Babci. Teraz Ojciec podzielił działkę na cztery części i przekazał w formie darowizny swoim dzieciom trzy działki. Ja otrzymując jedna (...)

 • 7 Kwietnia 2008

  Służebność mieszkania

  Mam pewien dylemat. Mianowicie otrzymałem w spadku po babce mieszkanie, w akcie notarialnym mam jej zapewnić dożywotnią służebność mieszkania. Obecnie mieszkam w innym mieszkaniu lecz w tym samym budynku. Jej i moje mieszkanie posiadają wspólna instalacje CO, ciepła wodę oraz kanalizacje. (...)

 • 10 Czerwca 2011

  dożywotnia służebność mieszkania

  Witam Rok temu zmarł mój tata, otrzymał on od babci w darowiźnie dom jednorodzinny. Babcia zastrzegła sobie i córce w akcie notarialnym dożywotnią służebność mieszkania w dwóch pokojach ( nie sprecyzowane z których) na piętrze budynki z możliwością korzystania z kuchni. Moje pytania (...)

 • 13 Października 2011

  Pomoc w wyjaśnieniu służebności

  Co oznacza bezpłatna, dożywotnia służebność pokoju wraz z używalnością kuchni, łazienki i przedpokoju? Kto może korzystać z tych pomieszczeń? Czy tylko dożywotnik czy również osoby trzecie? Czy właściciel mieszkania ma prawo nie życzyć sobie aby osoby trzecie pod pretekstem (...)

 • 2 Września 2010

  służebność osobista domu a nowi lokatorzy

  Witam, czy jeżeli osoba ma służebność osobistą polegającą na zamieszkiwaniu w całym domu, to czy właściciel tego mieszkania może zameldować na okres czasowy w tym domu inne osoby?

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.