Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Zasady zmiany imienia bądź nazwiska w Aktach Stanu Cywilnego

Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może być po prostu śmieszne lub wręcz obraźliwe. W takiej sytuacji można skorzystać z przysługującego prawa do wniesienia wniosku o zmianę nazwiska (bądź imienia).Kto może wystąpić z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska?Możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska ma:osoba, która ma obywatelstwo polskie, osoba, która nie ma obywatelstwa żadnego z państw (tzw. bezpaństwowiec), pod warunkiem, że ma miejsce pobytu stałego w Polsce,cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcyWniosek o zmianę imienia lub nazwiska zostanie uwzględniony o ile wnioskodawca (...)

Forum - decyzja o zmianie nazwiska wzór

 • 29 Września 2006

  Zmiana nazwiska dziecka na nazwisko panieńskie matki, Paszport, dla dziecka bez

  Witam! Ojciec mojego synka od maja br. przebywa za granicą, dziecko uznał i wyjechał. Nie utrzymuje z nami kontaktu. Nie wiem czy wróci do kraju. Wnisłam sprawę do sądu o alimenty. Musiałam podać adres, dzie przebywa pozwany - USA. Dzisiaj miałam sprawę wszczetą z urzędu o zawieszenie (...)

 • 26 Lipca 2004

  Zmiana imienia

  Będe wdzięczna za informacje do kogo powinnan się zgłosic w sprawie zmiany swojego imienia. Czy to zakres prawa cywilnego? Czyli do prawnika zajmującego się pr. cywilnym? Chciałabym się dowiedziec się od takiego specjalisty jakie są szanse na zmiane i co zrobić. Dzięki i czekam na info. (kaśka) Ja (...)

 • 19 Lipca 2005

  powrót do nazwiska panieńskiego

  Mam pytanie: czy ktoś wie, co trzeba zrobić aby wrócić do swojego nazwiska panieńskiego? Po ślubie przyjęłam nazwisko męża. Na skutek ciężkiej choroby mąż zmarł. Od śmierci minęły już 2 lata. Nazwisko chcę zmienić ze względu na byłą teściową i jej rodzinę. Nie wiem jak jest z (...)

 • 10 Kwietnia 2008

  wysokość alimentów na 2 dzieci od ojca pracujacego w Szkocji

  Mój maz przebywa obecnie w szkocji zarabia oficjalnie 812 funtów ale wykazuje że ma koszty pobytu 1400 funtów w jakiej wysokosci sąd moze mi przyznać alimenty na dzieci jezeli zarabiam 1100 zł? Wysokosc alimentow nie powinna miec nic wspolengo z tym, gdzie maz przebywa. Powinien placic tyle ile placi normalny (...)

 • 20 Grudnia 2010

  Chcę zmienić nazwisko swojemu dziecku

  Witam Mam synka, który nosi nazwisko ojca biologicznego chciałabym mu zmienic nazwisko na swoje panieńskie jak to trzeba zrobić, skoro ojcicec dziecka nie ma ograniczonych praw do niego?Z góry dziękuję za informacje Odpowiedź znajduje się w samej ustawie o zmianie imion i nazwisk: Art. (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.