Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Kto podlega karze za jazdę w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środka odurzającego?

Że jazda po pijanemu jest surowo karana, to każdy wie; jednak już mniej osób zdaje sobie sprawę, iż również inne specyfiki spożyte zanim zasiądzie się za kierownicą mogą być przyczyną takiego samego wyroku sądu karnego.Co jest karalne?Art. 178a Kodeksu karnego przewiduje, iż każdy kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym (tj. każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem), wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kto zaś, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony wyżej (np. rower, furmanka, wózek inwalidzki), (...)

Forum - art.178a 1 kk

 • 11 Grudnia 2009

  Wyrok za jazdę ?na podwójnym gazie?

  Witam. Moja sytuacja wygląda następująco... W 2008 roku spowodowałem wypadek w stanie nietrzeźwości, miałem ok. 2.3 promila. Jechałem sam i nikomu nic się nie stało. Sąd wydał następujący wyrok: - na podstawie art. 178a 1 k.k wymierzył karę 10 miesięcy pozbawienia wolności (...)

 • 16 Lipca 2009

  wyrok w zawieszeniu - prosze o informacje

  W 2005 dostalem skazany na rok pozbawienia wolnosci w zawieszeniu za kierowanie pojazdem mechanicznym bedac w stanie nietrzezwosci. Wyrok brzmi nastepujaco: "Na podstawie art. 178a $ 1 k.k. wymierza kare roku pozbawienia wolnosci. Na podstawie art. 69 $1 i 2k.k. i art. (...)

 • 11 Kwietnia 2008

  nadzwyczajne złagodzenie kary

  mój znajony spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości, w którym zginął pasażer, jego kolega, oskarżony jest z art. 178a§1 k.k. i art. 177§2 k.k., czy jest mozliwość skorzystania z nadzwyczjnego zlagodzenia kary w przypadku, gdyby przyznał się do winy, dobrowolnie (...)

 • 29 Września 2010

  sprawa za prowadzenie po alkoholu

  Witam Mam pytanie mój syn został zatrzymany pod wpływem alkoholu za kierownicą zabrano mu praweo jazdy czekamy na rozprawę czego możemy się spodziewać?Jak a kra mu grozi?Z góry dziękuję za informacje W takim przypadku jest zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia (...)

 • 8 Sierpnia 2011

  stłuczka na prywatnym podwórku

  Mam takie pytanie, czy jeżeli doszło do stłuczki samochodowej na prywatnej posesji w momencie kiedy parkowało tam parę samochodów, to czy podlega to karze? Czy policja może wypisać mandat za taką stłuczkę? W takim wypadku nie można wówic o przestępstwie lub wykroczeniu, bo sprawca nie (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.