Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Który sąd osądzi przestępcę?

  Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa właściwość i skład sądu karnego. W których sprawach orzeka sąd rejonowy? Właściwość sądów jest wyznaczana przez przedmiot orzekania, a nie przez ilość wysiłku organizacyjnego czy intelektualnego, jaki trzeba włożyć w zbadanie sprawy przed wyrokowaniem. Ustalanie właściwości jest rzeczą ustawodawcy, a nie sądów (tak: postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 5 kwietnia 2007 r., sygn. II AKo 109/2007). Nasz ustawodawca zdecydował, iż sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą do właściwości innego sądu. Właściwość rzeczowa sądu rejonowego to stała kompetencja (prawo i obowiązek) do całościowego rozpoznawania w pierwszej instancji poszczególnych kategorii (...)

Forum - art.157 paragraf 1 kk

 • 6 Czerwca 2006

  286 paragraf 1 k.k

  Witam, Chciałbym się dowiedzieć czy popełniając czyn karalny z art. 286 paragraf 1 k.k na cudza niekorzysc na kwotę 875zł, (kwota zwrucona) zastosowano przyznanie kuratora z pouczeniem. Czynu dopuściłem sie w wieku ok 16 lat. Czy gdy ukonczyłem 18 lat mogę ubiegac sie o zaświadczenie (...)

 • 2 Października 2012

  Odwołanie od odmowy wszczęcia postępowania karnego - groźby karalne.

  Witam dostałem właśnie odpowiedź od prokuratury. Na podstawie art. 305 paragraf 3 i 325e paragraf 2 kpk zatwierdza się powyższe postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Chodziło o przestępstwo z art. 192 paragraf 1 kk. To kolejna sprawa która wobec (...)

 • 18 Stycznia 2005

  Pracownik banku wyłudzał kredyt podrabiając podpis - czy ubiegać o odszkodowanie

  Sprawa dotyczy mojej Mamy. Pracownik oddziału banku wykorzystując dane mojej Mamy oraz podpis wyłudził kredyt od swojego banku (SKOK) w wys. 5 tys zł. W dochodzeniu policja miała podejrzenia, co do mojej Mamy i miała już nakaz rewizji i aresztowania - po rozmowie okazało się szybko, kto jest winny (konfrontacja (...)

 • 26 Kwietnia 2007

  problem z agresywną nastolatką

  witam wszystkich zacnych użytkowników tego forum. Na wstępie zaznaczę, ze nie znam się na prawie, jestem w klasie maturalnej jak na razie, na początku maja kończę 19 lat. Mam jednak pewien problem o czym mówi temat. 2 lata temu uwikłałem się w (powiedzmy) znajomość z pewną mlodszą o 3 lata dziewczyną. (...)

 • 23 Września 2012

  prosze o bezpłatna pomoc

  po przez swoja głupote straciłam licencje pracownika ochrony dostałam art. 226 paragraf 1 kk nigdy nie byłam karana i nie miałam do czynienia z wymiarem sprawiedliwosci obecnie jestem po rozwodzie mam corke na utrzymaniu i lada dzien strace prace czy moge sie ubiegac po przez sad (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.