Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Niezdolność i nieobecność w pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Przyczyny związane z długotrwałą nieobecnością w pracy i niezawinione przez pracownika określa art. 53 Kodeksu pracy. Wśród nich wymienia nieobecność i niezdolność do pracy na skutek choroby. Kiedy nieobecność w pracy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia? Ustawodawca przewidział, że każda nawet usprawiedliwiona nieobecność, która trwa dłużej niż 1 miesiąc daje podstawę pracodawcy do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia stosunku pracy, z wyjątkiem przypadków, gdy: pracownik stawił się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności; nieobecność pracownika w pracy jest spowodowana sprawowaniem opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia (...)

Forum - art. 53 § 1 pkt 1b kp

 • 16 Listopada 2012

  DUKTATORZE ODDAJ MI SYNA ŻYCIE WOLNOŚĆ !!!

  STANISŁAW RÓŻAŃSKI AGAINST HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AND TERROR IN POLAND NUMBER 55339/00 64106/11 e - mail : daniel.rozanski38@wp.pl KOM 517 426 323 http://www.info-regenten.de/regent/regent-d/poland.gif http://www.endemol.pl/images/programy/co_z_ta_polska.jpg (...)

 • 18 Stycznia 2011

  Art. 53 a zwolnienie z pracy

  Witam, mam duży problem z moim nowym pracownikiem. Został zatrudniony 5 miesięcy temu w tym od 3 miesięcy jest na zwolnieniu chorobowym. Ja wiele rzeczy rozumiem ale dla mnie taki pracownik zupełnie nie jest wydajny i chcę go zwolnić ale tak żeby było to zgodne z prawem. Czy w takiej sytuacji mogę się (...)

 • 19 Października 2004

  wypowiedzenie po zwolnieniu lekarskim

  Proszę o informację : czy można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia, który po 6 miesięcznym zwolnieniu przyniósł dodatkowe 3 miesiące zwolnienia od orzecznika ZUS. Jeśli tak to kiedy dać mu wypowiedzenie? W czasie zwolnienia czy zaraz po? Sprawdż kodeks pracy Art. 53 & 1 pkt. (...)

 • 9 Marca 2007

  wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

  Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę o wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia" Jeżeli najpierw Ty dostarczyłes L4 a póżniej pracodawca (...)

 • 12 Grudnia 2012

  umowa o zakazie konkurencji - pytania

  Jestem pracownicą w firmie X będącą właścicielem sieci aptek działających na terenie Polski. Personel jest zatrudniony w aptekach na podstawie umów o pracę. Dodatkowo za pracę w godzinach nadliczbowych (nadgodziny, dyżury weekendowe, świąteczne i nocne) mamy płacone na podstawie umów-zleceń. Niedawno (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.