Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od pożyczki od zagranicznego kontrahenta

Ile wynosi podatek u źródła od odsetek od pożyczki udzielonej polskiemu podmiotowi przez podmiot zagraniczny?    Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby ani zarządu, przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% tych przychodów. Przepis ten stosuje się jednak z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.   Kto ma pobierać taki podatek?   Do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanego przez podmiot zagraniczny przychodu z tytułu wypłaty odsetek, zobowiązane są osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające (...)

Forum - art. 21 ust. 6-13 ustawy o podatku dochodowym

  • 20 Stycznia 2013

    Podatek dochodowy a własne cele mieszkaniowe

    W 2008 r. rodzice darowali mi mieszkanie własnościowe (odrębna własność), w którym mieszkam obecnie. W 2011 r. zmarł mój ojciec po którym ja i siostra odziedziczyliśmy po 1/2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W 2012 r. sprzedaliśmy razem z siostrą to mieszkanie. Nie upłynęło więc (...)

  • 29 Września 2009

    dzierżawa serwisu internetowego a podatek?

    Witam, Nie prowadzę działalności gospodarczej, uruchamiam niedługo pewien serwis internetowy, w którym chciałbym udostępniać miejsce reklamowe. Ponieważ nie mogę wystawić faktury VAT, wymyśliłem sobie, że mogę wydzierżawić (będą to "linki sponsorowane") powierzchnię reklamową. Jak rozliczać (...)

  • 5 Marca 2010

    Sprzedaż mieszkania włsnościowego odziedziczonego w spadku

    Witam. Odziedziczyłam w spadku mieszkanie własnosciowe po babci, w którym jestem zameldowana od urodzenia. Czy chcac sprzedac mieszkanie do 5 lat tez jestem zmuszona zaplacis US 19% od wartosci sprzedazy? To wszystko zależy kiedy nabyłaś spadek jak od tego czasu minęło pięć lat kalendarzowych to nie (...)

  • 8 Marca 2005

    zwrot Vat poprawność odliczenia

    Ubiegam sie o zwrot vatu w terminie 180 dni na konto. Dowiedziałam sie, że w odpowiednim czasie będę musiała dostarczyć ewidencje do US i wszystkie faktury. Sprawdzając wszystko po kolei zobaczyłam, że mam jedną fakturę, z której Vat odliczyłam w lipcu a datę zapłaty mam na wyciągu 2 sierpień, (...)

  • 10 Kwietnia 2005

    Co to są koszty uzyskania przychodu?

    Prosze podpowiedzcie mi co to są koszty co jest i na czy polega lub podpowiedzcie jakąś lekture w necie To w niezły sposób przybliza opis KUP. Koszty uzyskania przychodu W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) i osób prawnych (pdop) występuje definicja kosztów uzyskania (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.