Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Kiedy potrzebny jest wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa?

  Jakie przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego?  Niektóre przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego. Są to tzw. przestępstwa wnioskowe. Należy do nich m.in. groźba bezprawna lub kradzież popełniona na rzecz osoby najbliższej, np. kradzież rzeczy rodzicom czy małżonkowi. Przestępstw wnioskowych nie należy utożsamiać z przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego. W przypadku przestępstw wnioskowych po złożeniu wniosku postępowanie toczy się tak samo, jak w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego (a zatem potrzebne jest przeprowadzenie postępowania przygotowawczego, zaś akt oskarżenia wnosi oskarżyciel publiczny, a nie sam pokrzywdzony). Jednakże bez takiego wniosku postępowanie nie może się toczyć. To zatem od decyzji pokrzywdzonego zależy, czy sprawca będzie ścigany, czy też nie. Najważniejsze (...)

Forum - art 190 paragraf 1 kk

 • 20 Lutego 2012

  art. 286 § 1 kk

  Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze (...)

 • 11 Sierpnia 2009

  art. 190 & 1

  Zostałem oskarżony przez gościa, że wyzwałem go przez telefon i groziłem. Znalazłem na dysku jego zdjęcia które przesłał mojej dziewczynie. Były to jego nagie zdjęcia. Kasia tylko z nim flirtowała, a on całą sprawę traktował poważnie. Zadzwoniłem wiec do niego i powiedziałem, ze jak nie skończy (...)

 • 1 Maja 2003

  Groźby karalne - jak reagować???

  WITAM SERDECZNIE! Proszę o poradę. Ostatniej nocy zwróciłem uwagę dwudziestoparoletniemu mieszkańcowi mojej ulicy, że nie będę dłużej tolerował po raz kolejny b.głośnych krzyków (godz. 3 w nocy!!) i ruszania samochodem z piskiem opon pod moimi oknami. Zostałem słownie zaatakowany przez niego i (...)

 • 20 Stycznia 2012

  groźba karalna

  z jakiego artykułu jest groźba karalna?! art. 190 § 1 kk redhourse nie mylic z grożbą bezprawną ujete w art.115 § 12 kk korylion łoł jest coś takiego jak grożba bez prawna? jaka różnica jest w skrócie miedzy nimi? Dwanaściemałp Groźba karalna art. (...)

 • 22 Grudnia 2009

  Wydanie wyroku zgodnie z art 335 par 1 kpk

  Witam, jestem pokrzywdzonym w pewnej sprawie. Niedawno dostałem Zawiadomienie że odbędzie się "posiedzenie w przedmiocie wydania wyroku w art. 335 par 1 kpk." Do zawiadomienia została dołączona strona A5 na której jest: "na zasadzie art 335 par 1 kpk wnoszę o wydanie wobec (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.