Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Profesjonalny pełnomocnik i przedsiębiorca musi pamiętać o opłacie sądowej

Nowa Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych doczekała się szerokiego omówienia w prasie również tej niespecjalistycznej. Większość jednak dotychczasowych publikacji zwraca uwagę przede wszystkim na fakt zmniejszenia obciążeń uczestników postępowań sądowych w zakresie ponoszonych kosztów sądowych. Na marginesie pozostają zaś publikacje wskazujące na fakt, iż Ustawa ta dokonała także istotnych zmian w zakresie regulacji Kodeksu postępowania cywilnego. Jakie zmiany w procedurze cywilnej wprowadziła ustawa o kosztach? Jedna z takich zmian spowodowała zrównanie obowiązków procesowych w zakresie opłacania pism procesowych wnoszonych przez przedsiębiorców (w zakresie postępowań gospodarczych) z obowiązkami, jakie mają pełnomocnicy profesjonalni. Chodzi tutaj o nowy dodany art. 1302 § 1-5 kodeksu postępowania cywilnego. W (...)

Forum - apelacja a uprawomocnienie wyroku

 • 6 Września 2007

  Alimenty-Apelacja

  Witam wszystkich mam pytanie do szanownego grona, jakie są koszta apelacjiii od wyroku , jeżeli się odwołuje i czy pozwany musi pokryć koszta wynajętego przez powódkę adwokata? skoro ona wzieła sobie adwokata to dlaczego pozwany ma kryć jej koszta?Tu chodzi o koszta adwokata powódki, sprawa o (...)

 • 6 Listopada 2003

  Co mi grozi ELIZO?

  Mam rozwód z orzeczeniem winy ex-męża oraz zniesioną współwłasność majatkową. Toczy się sprawa o podział majątku od 3 lat. Ex-małzonek opuścił rodzinę 10 lat temu zabierając duży majatek w postaci lokat i samochodu. Wszystko przepił i teraz zgłosił sie o uzielenie mu zamieszkania w mieszkaniu (...)

 • 25 Czerwca 2003

  Rozwod apelacja

  Poszukuje odpowiedzi na pytanie: ile można się odwoływać w sprawie rozwodu gdy nie godzę się z wyrokiem sądu? (Agaga) od dnia ogłoszenia wyroku masz 7 dni na wystąpienie o uzasadnienie wyroku. Po otrzymaniu uzasadnienia (sąd ma na jego sporządzenie równiez 7 dni, choć w praktyce mozna (...)

 • 15 Lipca 2010

  Uprawomocnienie wyroku

  Witam! Mam takie problem, jestem po rozwodzie formalnie wyrok uprawomocnił się 13.07. Niestety nie wiem czy były mąż złożył odwołanie. Ale mój problem polega na tym iż nie wiem czy uprawomocnienie dostanę listownie do domu czy muszę złożyć jakieś dokumenty aby je dostać.

 • 4 Sierpnia 2010

  Uprawomocnienie wyroku

  Jestem po sprawie rozwodowej, sąd pozbawił również ojca praw rodzicielskich. Kiedy ten wyrok zostanie uprawomocniony? Wiem, że jest to kwestia tygodni ale nie wiem ilu.

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.