Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Jakim prawem działa samorząd terytorialny?

Prawo administracyjne podstawą funkcjonowania samorządu terytorialnego Samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej i jego organy działać winny na podstawie prawa administracyjnego. Administracji publicznej wolno działać tylko, gdy jest do tego upoważniona przez prawo (i przez to również zobowiązana do działania). Jeżeli nie, to jej działalność jest bezprawna, gdyż domniemanie przemawia na korzyść jednostki. Jednostka jest albo upoważniona, albo zobowiązana, albo ani nie upoważniona ani nie zobowiązana przez prawo do działania (to sfera prawnie irrelewantna). W prawie cywilnym obowiązki wynikają z czynności prawnych stron, a nie są ustanawiane przez prawo. Administracja na każdym odcinku swego działania musi spełniać zadania na nią nałożone - nie ma sfery prawnie irrelewantnej. To, co nie jest zgodne z prawem (...)

Forum - akt administracyjny i jego rodzaje

 • 28 Lutego 2002

  Alimenty na pełnoletnie dziecko

  na zwolnieniu, trzy miesiace temu zostalam zwolniona z pracy. Moja sytuacja ekonomiczna jest krytyczna. Zbliza sie data kolejnej operacji i dalsze leczenie, ktorego koszty przekraczaja moje mozliwosci finansowe. Rodzice sa po rozwodzie, a ojciec nigdy nie uczestniczyl w moim wychowaniu ani leczeniu. Czy (...)

 • 27 Września 2005

  zadłużenie PLUS windykacja "Raport"

  na paragrafy i precedensy bo każdy kij ma dwa końce. Oni też mogą uderzyć. A czasem na takie pismo włącza się "TCMS" sator6 Moja sprawa jest troszke podobna, dlatego ze tez mam zadluzenie w Plusie, niedotrzymanie warunkow umowy plus 2 rachunki co lacznie opiewalo na sume 2000zl, sa to (...)

 • 30 Czerwca 2004

  Jak długo w BIK

  Wzięłam kredyt w SKOKu dla znajomych, nie spłacili 3 ostatnich rat ( w sumie 380 zł)- spłaciłam je sama ale znalazłam się nawindykacji i "czrnej liście w BIK Jestem tam już 1,5 roku Nie mogę dostać kredytu w innym banku. Jak pertraktować ze Skok-iem, żeby wykreślili mnie z tej listy? (...)

 • 20 Września 2004

  Obecne niewolnictwo

  Mam taka zagwostkę - właśnei czytałem sobei post o bezpaństwowcach - temat mnei o tyle interesuje, że sam kiedyś jakośchciałem tak pokombinowac.. usiałdłem sobie przedkompem , poczytałem ustawy, konstutucję... Przeraziło meni to co wyczytałem i wprawiło w zadumienei jeszcze większe... otóż: (...)

 • 16 Lutego 2010

  Zwrot opłat za wydanie karty pojazdu

  "Opłata za wydanie karty pojazdu była pobierana w wysokości 500 zł na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu z dnia 28.07.2003 r. Trybunał Konstytucyjny orzeczeniem z dnia 28.03.2006 r. uznał wysokość tej opłaty za niezgodną z ustawą. Dopiero (...)

Czytaj forum prawne »


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.